Лікування вузлуваті почесухи – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам краще розібратися в хворобі. Вона розповість Вам, що це таке, що її викликає, що можна зробити з цього приводу, і де Ви можете дізнатися про це більше.

Що таке вузлувата почесуха?

«Pruritus» – це медичний термін, що позначає свербіж. «Prurigo» – це слово, яким описуються зміни, які з’являються на шкірі після того, як вона свербіла і довгий час була подряпана / пошкоджена. При вузлуватій почесухі  ці зміни приймають форму твердих, зудящих  вузликів на поверхні шкіри. Вони можуть пройти, коли людина перестає дряпати цю область, хоча в багатьох випадках це може бути дуже складно без належного і іноді тривалого лікування.

Що викликає вузлувату почесуху?

Невідомо, що викликає вузлувату почесуху або змушує шкіру реагувати таким чином. Однак, в якийсь момент шкіра починає зудіти, дряпання і розчісування призводять до того, що нервові закінчення шкіри стають ущільненими, більш дратівливими і викликають ще більший свербіж; це, в свою чергу, погіршить стан.

У деяких людей вузлувата почесуха може початися після укусу комахи.
Люди, схильні до стресу, більш схильні до розчісування. Таким чином, стрес може привести до більшого свербіння.
До 80% людей з вузлуватою почесухою схильні до атопії і можуть страждати від астми, екземи або сінної лихоманки.
Існує кілька захворювань, які можуть бути пов’язані з вузлуватої почесухой і які можуть викликати небхідність подальшого вивчення.

Чи є вузлувата почесуха спадковою?

Ні.

Які симптоми вузлуватої почесухи?

Сверблячка може бути дуже неприємною і досить серйозню, щоб регулярно заважати нічному сну і денній діяльності.

Як виглядає вузлувата почесуха?

На шкірі з’являється багато твердих вузлів / шишок, які доставляють незручність. Вони можуть бути темніше, ніж шкіра навколо них. Вони мають грубу, досить стовщену поверхню і можуть мати кірки або подряпини. Вузли / шишки зазвичай менше 1 см в діаметрі і можуть бути твердими, уразливими, а також покритими кіркою ісвербіти.

Найбільш част вражаються руки і ноги , але спина, сідниці, плечі і грудна клітка також можуть бути пражені. Крім того, можуть проявлятися деякі знебарвлені шрами в постраждалих від глибоких подряпин ділянках. Вузлувата почесуха найбільш поширена у віці від 20 до 60 років, може зустрічатися у будь-якої національності і в рівній мірі у чоловіків і жінок. Кількість вузликів може з часом збільшуватися.

Як діагностується вузлувата почесуха?

Симптомів свербіння і типових уражень шкіри, описаних вище, як правило, досить для постановки діагнозу вузлуватої почесухи. Якщо є які-небудь сумніви, Ваш лікар може провести біопсію шкіри (вирізати одну з шишок під місцевим анестетиком для обстеження під мікроскопом); це може допомогти підтвердити діагноз. Аналізи крові можуть бути взяті, щоб перевірити інші стани, які можуть викликати свербіж шкіри, наприклад, залізодефіцитна анемія, захворювання нирок або печінки, тести функції щитовидної залози і цукровий діабет.

Чи можна вилікувати вузлувату почесуху?

Ні. Важко вилікувати вузлувату почесуху, але її зазвичай можна контролювати і, отже, поступово з часом покращувати. Людям рекомендується не дряпати вузли, які можуть повільно виліковуватися і зникати. Проте, частина ураженї шкіри може ще зудіти протягом декількох тижнів.

Як можна лікувати вузлувату почесуху?

Процедури при данній хворобі спрямовані на припинення свербіння шкіри:

  • Стероїдний крем або мазь зазвичай рекомендовані для зменшення запалення шкіри. Вони повинні застосовуватися один або два рази на день. Сила використовуваного стероїду буде залежати від віку, місця розташування вузлів і від серйозності проблеми. Іноді може допомогти ін’єкція невеликої кількості стероїду в особливо сверблячий  вузол або покриття його стероїдною пов’язкою.
  • Покриття шкіри маззю або пов’язкою може посилити ефект стероїду. Це також допомагає зменшити свербіж і пошкодження шкіри, викликане подряпинами або тертям.
  • Антигістамінна таблетка або сироп можуть допомогти зменшити відчуття свербіння. Таблетки, які найкраще підходять для вузлуватої почесухи, можуть викликати сонливість, тому їх не можна приймати під час водіння або використання машини. Якщо Вам потрібні антигістамінні таблетки або сироп, які не викликали б сонливість, було б доцільно проконсультуватися з Вашим фармацевтом. Деякі таблетки мають як антигістамінні, так і антистресові ефекти, такі як доксепин, і можуть бути корисні в нічний час.
  • Ультрафіолетове опромінення (фототерапія), отримане в лікарні, може допомогти зменшити кількість вузликів, поява нових вузликів або синдром свербіння.

Ваш лікар може запропонувати психологічну підтримку або ліки для полегшення тривоги або депресії.
Якщо вузлувата почесуха дуже важка і викликає знемога, призначають  стероїди, циклоспорин або азатіопрінцін, щоб допомогти зменшити запалення; важливо відзначити, що ці методи лікування можуть викликати додаткові побічні ефекти. Талідомід може допомогти при важкій стадії, але зазвичай він не призначається жінкам, які планують завагітніти, оскільки це може зашкодити ненародженій дитині.

Самостійний догляд

Найважливіше, але найскладніше – припинити розчісування.

Все, що Ви можете зробити, щоб позбутися від сверблячки, допоможе зменшити або припинити подряпини. Попросіть Вашу сім’ю і друзів делікатно нагадувати Вам, якщо вони помітять, що Ви дряпаєте себе – легко звикнути до постійного розчісування, і Ви можете робити це, не помічаючи цього.
Ви можете виявити, що прикладання прохолодного вологого компресу на шкіру може зменшити відчуття свербіння. Також може допомогти охолоджуючий пом’якшувальний зволожуючий крем або крем з додаванням ментолу, який необхідно зберігати в холодильнику.
Провітрюйте спальню і не спіть під важкою ковдрою. Якщо Вам жарко і дошкуляє свербіж протягом дня, вентилятор може допомогти охолодити шкіру.
Пом’якшувальні засоби (зволожувачі). Пацієнти з вузлуватої почесухой можуть мати суху шкіру, і тому пом’якшувальні засоби можуть допомогти полегшити свербіж, зменшити обсяг, пом’якшити тріщини і допомогти проникненню інших місцевих препаратів. Вони повинні використовуватися в якості замінника мила при митті або купанні, а також використані перед лікуванням.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ. У цій статті згадуються «пом'якшувальні засоби» (зволожувачі). Коли парафіномісткі пом'якшувальні продукти контактують з перев'язочним матеріалом, одягом, постільною білизною або волоссям, існує небезпека, що відкритий вогонь або куріння сигарет можуть викликати пожежу. Для зниження ризику тим, хто використовує засоби для догляду за шкірою і волоссям, що містять парафін, рекомендується уникати відкритого вогню, включаючи куріння сигарет і знаходження поруч з людьми, які курять або використовують відкритий вогонь. Також рекомендується регулярно прати одяг і постільну білизну, бажано щодня.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line