Лікування ПРОСТОГО ГЕРПЕСА – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про герпес. Вона розповідає, що це таке, що його викликає, що можна зробити з цього приводу, і де Ви можете дізнатися про це більше.

Що таке простий герпес?

Простий герпес – це шкірна інфекція, що викликається вірусом простого герпесу. Існує два типи вірусу герпесу, звані простим герпесом: це герпес I типу і герпес II типу. Інфекція герпесу передається від іншої людини при контакті з губами, очима або генітальними виділеннями або прямим контактом з активним ураженням. Простий герпес I типу зазвичай вражає губи або очі, а простий герпесу II типу – область статевих органів. Після того, як вірус вражає людину, незалежно від того, чи проявляє він себе на шкірі чи ні, він потрапляє на місцеві сенсорні нерви і ховається (в сплячий режим) до реактивації (рецидив інфекції герпесу).

Реактивация може статися після декількох тижнів або навіть років, коли вірус потрапляє на шкіру, забезпечену нервом, і проявляється як пухир або висипання на шкірі. Найбільш поширеними областями, які можуть бути пошкодженні простим герпесом, є губи (герпес) і область геніталій (генітальний герпес). Генітальна інфекція герпесу зазвичай є захворюванням, що передається статевим шляхом.

Що таке простий герпес і як він виглядає?

Первинна інфекція часто непомітна, так як вона може викликати короткочасне почервоніння шкіри. Іноді, однак, первинне зараження може призвести до погіршення самопочуття з температурою, опухлими лімфатичними вузлами, хворобливістю і бульбашками в роті, на губах або в інших місцях на шкірі.

Вірус може знаходитися в стані спокою в нервових закінченнях на якийсь час, але коли він знову стає активним, першими симптомами є свербіж або пекучий біль на ураженій ділянці, слідом за якими з’являються рожеві шишки і маленькі бульбашки. Бульбашки швидко висихають і формують скоринки, такі ділянки зазвичай гояться протягом декількох днів. Повторні спалахи зазвичай відбуваються на аналогічному місці.

Якщо вірус простого герпесу вражає око, він викликає біль, виділення, чутливість до світла і може викликати рубцювання.

Як діагностується простий герпес?

Зазвичай клінічного виду шкіри, ураженої простим герпесом, досить для постановки діагнозу. Для підтвердження діагнозу медсестрою або лікарем може бути взятий мазок з поверхні. На отримання результату зазвичай йде кілька днів. Якщо Ви вважаєте, що у Вас може бути генітальний герпес, дуже важливо, щоб Ви регулярно відвідували місцеву клініку. Це пов’язано з тим, що слід виключити і інші хвороби, що передаються статевим шляхом.

Чи можна вилікувати простий герпес?

Симптоми проходять через 7-10 днів, з лікуванням або без нього, хоча вірус залишиться в організмі в стані спокою. У більшості пацієнтів рецидивні симптоми є легкими і нечастими або взагалі не трапляються.  Неприємні рецидиви зазвичай можна запобігти за допомогою пероральних противірусних препаратів або зміни способу життя.

Стани, які стимулюють вірус, є:
Інші інфекції, такі як застуда або грип;
Втома і виснаження;
Вплив сонячного світла на пошкоджену ділянку шкіри;
Пошкодження шкіри, таке як операція або рана, в місці, де вірус проявляє себе на поверхні.

Як можна лікувати простий герпес?

Часто легкі форми герпесу не вимагають спеціального лікування; але загальне правило в лікуванні простого герпесу полягає в тому, що всі методи лікування найкраще працюють, якщо вони починаються якомога швидше. Може бути, важко зрозуміти, що відбувається під час первинного зараження; але в майбутніх епізодах легше виявити перші ознаки того, що вірус стає активним, і почати лікування раніше.

На початку інфекції – коли місце на шкірі доставляє дискомфорт, поколює або болить – Вам може знадобитися болезаспокійливий засіб. Початок лікування препаратом для протидії вірусу може допомогти зменшити важкість запалення і / або скоротити його. Антивірусні препарати (ацикловір, фамцикловір або валацикловір) можна приймати у вигляді таблеток, вони мають мало побічних ефектів. Обов’язково дотримуйтеся правильне дозування, так як ці препарати потрібно приймати часто. Рецидивуючі інфекції можна лікувати за допомогою довгострокового антивірусного лікування, хоча це не може повністю зупинити запалення. Ацикловір і фамцикловір також доступні у вигляді кремів, але вони не працюють так само добре, як таблетки.

Було б розумно звернутися за медичною допомогою, якщо Ви не впевнені в діагнозі або якщо лікування, яке Ви пробували, не допомагає. Щоб уникнути втраченого часу при лікуванні рецидивів, Ваш лікар може виписати Вам додатковий курс таблеток, який буде зберігатися на майбутнє і використовуватися при перших ознаках запалення. Після того, як Ви почнете його, Вам потрібно буде замовити ще один курс для наступного епізоду. Якщо інфекція пов’язана з оком, важливо швидко звернутися до лікаря.

Генітальний герпес може передаватися дитині під час пологів, коли він проходить по родових шляхах. Жінки, у яких є генітальний герпес, повинні попередити свого акушера протягом допологового періоду, щоб можна було вжити заходів для захисту дитини.

Самостійний догляд

Якщо у Вас виникає  повторне запалення  простого герпесу, Ви можете уникати дій, які можуть викликати атаку:

  • Уникайте напруги або виснаження.
  • Уникайте всього того, що за Вашими спостереженнями може викликати загострення.
  • Зберігайте здоров’я і висипайтеся.
  • Уникайте потрапляння сонячного світла на уражену область і соляріїв, якщо Ви виявите, що вони викликають загострення.
  • Використовуйте УФ-захист.
  • Якщо інфекція на Вашій шкірі активна: Не дозволяйте цій ділянці  торкнутися шкіри іншої людини.
  • Використовуйте тканину, щоб висушити уражену область після миття, і викидайте її шляхом пакування або спалювання, щоб інші люди не заразилися.
  • Не використовуйте загальний  рушник.

Особливому ризику розвитку  інфекції при зараженні вірусом схильні :

  • Люди похилого віку.
  • Тяжкохворі.
  • Люди, особливо діти, з екземою.
  • Люди зі зниженим імунітетом, аб приймають стероїди, або страждають такими захворюваннями, як СНІД.

Розгляньте можливість використання наступних процедур для профілактики на шкірі:

  • Іноді допомагає прохолодний вологий компрес.
  • Може бути корисним зволожувати шкіру, наприклад, вазеліном.
  • М’яко очищайте ділянку ; може допомогти соляна ванна або миття. Сушіть шкіру ретельно, але обережно.
  • Використовуйте антивірусний крем на ураженій поверхні шкіри на стадії кірочок.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line