Яка мета цієї статті?
Ця стаття написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про лишаї. Вона розповість Вам, що це таке, що можна зробити з цього приводу, і де Ви можете дізнатися більше про це.
Що таке лишай?
Плоский лишай досить поширений (0,2-1% населення у всьому світі), це сверблячий неінфекційний висип, який зазвичай зустрічається у дорослих у віці старше 40 років. У дерматології слово «лишай» означає невеликі вузлики на шкірі і “planus” означає «плоский», тому назва походить від опису висипу.
Чим викликаний лишай?
Причина плоского лишаю до цих пір не ясна, але вважається, що вона пов’язана з надмірною реакцією шкірної захисної / імунної системю. Плоский лишай іноді виникає при прийомі ліків для нормалізації артеріального тиску або протималярійних таблеток. Лишай не заразний.
Чи є плоский лишай спадковим?
Ні. Проте, схильність до отримання плоского лишаю може іноді виникати в сім’ях.
Які симптоми плоского лишаю?
Плоский лишай на шкірі зазвичай, але не завжди, свербить. Іноді основна скарга – це плоскі, темні сліди на шкірі, які зазвичай розвиваються після висипу.
Як виглядає лишай?
Висип складається з скупчень блискучих, злегка піднятих фіолетово-червоних плям (папул), зазвичай діаметром 3-5 мм. При ближчому розгляді можна побачити дрібні білі смуги на їх поверхні. Висип зазвичай вражає зону зап’ясть, навколо щиколоток і на нижній частині спини, але може поширюватися більш широко. Плоский лишай може також з’являтися в місцях, де шкіра була подряпана або пошкоджена (це називається реакцією Кёбнера).
Інші типи лишаю включають:
У більшості пацієнтів плоский лишай заживає протягом 18 місяців і не повторюється, хоча деякі пацієнти можуть мати повтоний епізод через багато років. На жаль, деякі види плоского лишаю, такі як ті, які вражають шкіру голови, нігті або рот, можуть тривати багато років. Навіть після того, як активна ділянка лишаю очиститься, пігментні плями можуть зберігатися на шкірі протягом тривалого часу, особливо на азіатській або афро-карибській шкірі.
Як діагностувати плоский лишай?
Діагностувати плоский лишай зазвичай буває легко, і це може бути зроблено Вашим лікарем, що досліджує висип. Іноді буває складно встановити різницю між плоским лишаєм і екземою, бородавками або висипом, викликаного медикаментами. Якщо є невизначеність, діагноз може бути підтверджений шляхом дослідження невеликого зразка шкіри під мікроскопом (зразок біопсії), що видаляється під місцевою анестезією.
Чи можна вилікувати лишай?
Ні, лікування контролює стан, але не виліковує його. Проте, плоский лишай іноді проходить сам по собі.
Як можна лікувати плоский лишай?
Легкий плоский лишай без роздратування не потребує лікування.
Помірний плоский лишай шкіри: зазвичай обробляються стероїдними кремами або мазями. Сильні стероїди зазвичай необхідні, щоб заспокоїти свербіж . Їх слід застосовувати обережно один або два рази на день, як призначено Вашим лікарем. Коли висип і свербіж слабшають, червоно-фіолетові плями змінюються на плоскі сіро-коричневі. На цьому етапі шкіра більше не потребує лікування стероїдів .
Нестероїдні лікарські препарати – такролімусовая мазь і крем пимекролимуса – також можуть бути корисні при плоскому лишаї, особливо на обличчі і чутливих ділянках, оскільки вони не несуть ніякого ризику викликати витончення шкіри.
Важкий або широко поширений лишай. Для важкого або широко поширеного плоского лишаю Ваш лікар може запропонувати лікування за допомогою курсу стероїдних таблеток або ультрафіолетової (УФ) терапії з вузькою смугою UVB або псорален з UVA (PUVA). Інші можливі методи лікування таблетками включають метотрексат, ацитретин і гидроксихлорохин. Ці препарати не були розроблені для лікування плоского лишаю, але є деякі докази того, що вони можуть бути корисними. Лікування повинно ретельно контролюватися за допомогою аналізів крові і, як і при використанні будь-якого лікарського засобу, співвідношення ризику шкідливого впливу і переваги вимагає ретельного розгляду.
Плоский лишай волосся або нігтів. Якщо плоский лишай вражає Ваше волосся або нігті, стан може бути постійним. Це іноді показання для лікування таблетками, згаданими вище.
Самостійний догляд
Намагайтеся уникати травм або подряпин на шкірі, так як це може привести до появи нових висипань плоского лишаю.
Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.
http://www.cosmetology.derma.dp.ua
Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.