Яка мета цієї статті?
Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про мелазму. Вона розповість Вам, що це таке, що її викликає, що можна зробити з цього приводу і де Ви можете дізнатися про це більше.
Що таке мелазма?
Мелазма, також звана «хлоазма» і «маска вагітних», є загальним станом шкіри дорослих, у яких розвиваються коричневі або сіруваті плями пігментації, як правило, на обличчі. Назва походить від melas, грецького слова «чорна пляма або колір» або cholas, від слова «зелений». Цей стан частіше зустрічається у жінок, особливо під час вагітності (коли уражається до 50% жінок). Іноді чоловіки також можуть бути вражені. Мелазма частіше зустрічається у людей з етнічної шкірою, а також у тих, хто дуже швидко загоряє, але може статися з ким завгодно.
Мелазма зазвичай стає більш помітною влітку і поліпшується в зимові місяці. Це не інфекція; тому вона не заразна, і це не пов’язано з алергією. Це не рак і не перероджується в рак шкіри.
Що викликає мелазму?
Точна причина невідома, але вважається, що пігмент-продукують клітини в шкірі (меланоцити) виробляють занадто багато пігменту (меланіну). Декілька факторів можуть сприяти розвитку мелазми (меланодермії), включаючи вагітність і використання гормональних препаратів, таких як протизаплідні таблетки і гормональна замісна терапія. Зрідка інші медичні проблеми, які впливають на гормони (наприклад, проблеми з щитовидною залозою), можуть викликати мелазму, а також деякі інші ліки, такі як антіепілептіки.
Вплив ультрафіолетового (УФ) світла може викликати мелазма або погіршити її.
Чи є мелазма спадкової?
Мелазма частіше зустрічається у людей з сімейною схильністю, але вона не спадкова.
Як виглядає мелазма?
Мелазма темніше, ніж навколишня шкіра, вражає щоки, лоб, верхню губу, ніс і підборіддя. Вона також може поширюватися на інші частини тіла, схильні до дії сонця, такі як передпліччя і шия. Запалення мелазми плоскі, неприпідняті над навколишньою шкірою.
Які симптоми мелазми?
Більшість пацієнтів засмучується при появі мелазми, але у неї немає ніяких фізичних симптомів. Постраждала шкіра не свербить і не болить.
Як діагностується мелазма?
Мелазма зазвичай легко діагностують лікарі при її появі. Іноді Ваш дерматолог може порадити біопсію, щоб виключити інші стани.
Чи можна вилікувати мелазму?
Ні, в даний час немає ліків від мелазми, але є кілька варіантів лікування, які можуть поліпшити зовнішній вигляд. Якщо під час вагітності виникає мелазма, вона може зникнути через кілька місяців після пологів, і лікування може не знадобитися, хоча стан може повернутися під час наступної вагітності. Під час вагітності слід уникати гидрохінона і ретіноїдних кремів, оскільки вони можуть завдати шкоди плоду. Мелазма лікується, але мелазма часто повертається після припинення лікування.
Як можна лікувати мелазма?
Методи лікування мелазми відносяться до наступних категорій і можуть використовуватися одночасно:
Захист від сонця
Шкіра, уражена мелазмою, темніє більше, ніж навколишня її шкіра при впливі сонця, тому важливо уникати сонячних променів і захищатися від сонця.
Одна з найбільш важливих речей, яку Ви можете зробити, щоб запобігти погіршенню мелазми, – це захист від ультрафіолетового випромінювання. Це означає, що Ви уникаєте сонця в крислатому капелюсі, коли перебуваєте на вулиці, і використовуєте сонцезахисний крем широкого спектру дії (SPF 30 або вище, з захистом від UVA). Чим вище SPF, тим він ефективніший. Уникайте відвідування соляріїв. Захист шкіри від сонця також допоможе більш ефективним методам лікування.
Освітлюючі креми для шкіри
Гідрохінон – це ліки, що запобігає утворення пігментних клітин в шкірі і зазвичай використовується для лікування. Гидрохиноновую креми можуть викликати роздратування шкіри, і їх слід використовувати тільки протягом декількох тижнів, щоб запобігти надмірному освітлення шкіри. Гідрохінон може призначатися тільки лікарями
Ретіноідной креми, як правило, використовується для лікування акне, і деякі види кремів з кислотою (такі як азелаїнова кислота, аскорбінова кислота і койевая кислота) можуть допомогти зменшити прояви мелазми, але також можуть викликати роздратування шкіри. Стероїдні креми також стануть у пригоді й часто змішуються з вищевказаними хімікатами, щоб запобігти роздратування шкіри.
Деякі креми, що освітлюють шкіру, містять два або три інгредієнта, щоб бути більш ефективними. Освітлюючі креми для шкіри слід використовувати тільки в тих випадках, коли вони приписані, і під наглядом лікаря, щоб знизити ризик виникнення побічних ефектів.
Процедури
Хімічний пілінг може поліпшити мелазму, видаливши самі поверхневі клітини шкіри, які містять пігмент. Хімічні пілінги повинні проводитися досвідченим практиком, оскільки вони можуть погіршити пігментацію, занадто сильно освітлити шкіру або викликати рубцювання.
Мікронідлінг – це процес, при якому шкіра неодноразово проколюється крихітними голками, щоб креми проникали глибше в шкіру. Це може привести до болю, набряків, інфекцій і рубцювання (включаючи келоїди).
Деякі типи лазерів також видаляють зовнішній шар шкіри, тоді як інші націлені на пігмент-продукцюючі клітини (меланоцити). Успіх лазерної терапії є не постійним, і можуть бути ризики, пов’язані з цим лікуванням, аналогічні описаним вище. Ця процедура повинна виконуватися тільки досвідченим лазерним фахівцем.
Ви повинні шукати ці процедури тільки у авторитетних і кваліфікованих фахівців – Ваш лікар повинен бути в змозі повідомити вам всю повноцінну інформацію і відповісти на ваші запитання.
Камуфляж шкіри
Камуфляж шкіри можна використовувати, щоб приховати пігментацію мелазми і, як було показано, це допомагає поліпшити якість життя. Камуфляж для шкіри – це товстий, кольоровий крем, який відповідає Вашому кольору шкіри і відносно важко видаляється.
Нові методи лікування
Нещодавно вчені виявили, що транексамова кислота (препарат, що часто використовується для зупинки кровотечі) ефективна для поліпшення зовнішнього вигляду мелазми у деяких пацієнтів.
Самостійний догляд
Найголовніше, що Ви можете зробити, якщо у Вас є мелазма, – це захистити шкіру від дії сонячних променів.
Якщо мелазма поліпшується / освітлюється під час лікування, цей ефект можна підтримувати, захищаючи шкіру від сонця.
Кращі поради щодо захисту від сонця:
Британська асоціація дерматологів рекомендує Вам повідомити лікаря про будь-які зміни на родимці або ділянці шкіри. Якщо Ваш лікар стурбований Вашою шкірою, Вам порадять звернутися до дерматолога-консультанту – фахівця з діагностики раку шкіри.
Рекомендації по вітаміну D
Факти, що стосуються впливу рівня вітаміну D, впливу сонячного світла і споживання вітаміну D на здоров’я, залишаються непереконливими. Уникаючи впливу сонячного світла, якщо Ви страждаєте від легкої сприйнятливості або скорочуєте ризик виникнення меланоми та інших раків шкіри, Ви можете відчути дефіцит вітаміну D.
Особи, які повністю уникають впливу сонця, повинні розглянути можливість вимірювання рівня вітаміну D. Якщо рівень зменшений або недостатній, вони, можливо, побажають розглянути можливість прийому додаткового вітаміну D3, 10-25 мікрограмів на день і збільшення споживання продуктів з високим вмістом вітаміну D, таких як жирна риба, яйця, м’ясо і злаки. Добавки вітаміну D3 широкодоступні в магазинах здорового харчування.
Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.
http://www.cosmetology.derma.dp.ua
Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.