Лікування меланоми IN SITU – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про меланому in situ. Вона розповість Вам, що це таке, що її викликає, що можна зробити з цього приводу, і де Ви можете дізнатися більше інформації.

Що таке меланома in situ?

Меланома in situ – найраніша стадія раку шкіри. «In situ” означає, що ракові клітини не мали можливості поширюватися в іншу частину тіла.

Близько у 7 000 чоловік у Великобританії діагностують меланому щороку. Слово «меланома» походить від грецького слова «Мелас», що означає «чорний». Меланін – це пігмент, який надає шкірі свій природний колір. Меланін виробляється в шкірі пігментними клітинами, званими меланоцитами. Після того, як наша шкіра піддається впливу сонячного світла, меланоцити утворюють більше меланіну, і тому шкіра стає темніше.

Меланоцити іноді ростуть разом в групах або скупченнях, які відомі як родимі плями. У більшості людей від 10 до 50 родимок і часто вони темніші, ніж навколишня шкіра.

Меланоми можуть виникати в або поблизу родимки, але також можуть з’являтися на шкірі, яка виглядає цілком нормально. Вони розвиваються, коли пігментні клітини шкіри (меланоцити) стають злоякісними і розмножуються безконтрольно. Потім вони можуть вторгатися в шкіру навколо них і можуть також поширюватися на інші області, такі як лімфатичні вузли, печінка і легені.

У меланоми in situ ракові клітини обмежені верхнім шаром шкіри (епідермісом) і всі вони містяться в області, в якій вони почали розвиватися. Вони не почали поширюватися або рости в більш глибокі шари шкіри і не стали інвазивними. Перспектива відмінна. Це пов’язано з тим, що у верхньому шарі шкіри немає кровотоку або лімфатичних каналів, через які можуть поширюватися аномальні клітини.

Меланома in situ може бути вилікувана, якщо вона повністю вирізана (висічена). Однак якщо не видалити з відповідної хірургією, вона може перетворитися в інвазивний рак. Ось чому важливо видалити меланому in situ з невеликим краєм нормальної шкіри (адекватний хірургічний запас) і дізнатися про профілактичні заходи, які Ви можете зробити, що знизить ризик виникнення іншої меланоми в майбутньому.

Що викликає меланому in situ?

Найважливішою запобіжної причиною є вплив занадто великої кількості сонячного світла, особливо протягом перших 20 років життя. Люди, у яких було багато сонячних опіків, піддаються особливому ризику. Використання штучних джерел ультрафіолетового світла, таких як солярії, також підвищує ризик отримання меланоми, навіть якщо шкіра загоряє без згоряння.

Люди, які більш схильні до меланоми, ніж інші:

  • Люди, які легко згорають на сонці, піддаються особливому ризику. Меланома найчастіше зустрічається у людей зі світлою шкірою, які погано загоряють. Часто вони мають світле або руде волосся, сині або зелені очі, і схильні до веснянок.
  • Меланома частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Вона вкрай рідко зустрічається у дітей, але це другий найбільш поширений рак у людей у ​​віці від 15 до 34 років.
  • Ризик збільшується, якщо в іншого члена сім’ї є меланома. Люди, у яких вже є одна меланома, піддаються підвищеному ризику отримати ще одну.
  • У деяких людей багато незвичайних (нетипових) родимок. Вони, як правило, більше звичайних родимок, присутні у великих кількостях і мають несиметричні краї або колірні візерунки.
  • Меланоми зустрічаються рідше у темношкірих людей. Коли вони з’являються, вони часто знаходяться на руці або нозі, незвичайні місця для меланоми у людей зі світлою шкірою.
  • Давні епізоди сильного сонячного опіку, часто з бульбашками, особливо в дитинстві, підвищують ризик розвитку меланоми. Однак не всі меланоми викликані впливом сонця, а деякі можуть з’являтися на шкірі, яка зазвичай не піддається впливу сонця.
  • Люди з великою кількістю (понад 50) звичайних родимок або з дуже великими (більше 20 см в діаметрі) темними волохатими родинними плямами мають ризик розвитку меланоми трохи вище середнього.
  • Люди з пригніченою імунною системою (наприклад, в результаті ВІЛ-інфекції або прийому імунодепресантів, можливо, після трансплантації органів) мають підвищену ймовірність розвитку меланоми.

Чи є меланома in situ спадкової?

Близько 1 з 10 людей з меланомою мають членів сім’ї, у яких також була вона. На це є кілька причин. Світла шкіра успадковується, в той час як атипові родимки і схильність мати велику кількість звичайних родимок також зустрічаються в сім’ях.

Які симптоми меланоми in situ?

Часто меланоми починаються як незначні зміни розміру, форми або кольору існуючого невуса; інші починаються як темна ділянка, яка може виглядати як нова родимка. Більшість меланом in situ не викликають ніяких симптомів, таких як свербіж, біль, печіння або кровотеча.

Як виглядає меланома in situ?

Система ABCDE розповість Вам про деякі ознаки, які потрібно шукати, порівнюючи меланому in situ зі звичайним невусем. Меланома може проявляти одну або кілька з таких особливостей:

  • Асиметрія – дві половини ділянки відрізняються за своєю формою.
  • Кордон – краю області можуть бути несиметричними або розмитими, а іноді і з виступами.
  • Колір – він може бути нерівномірним. Можуть бути видно різні відтінки чорного, коричневого і рожевого.
  • Діаметр – більшість меланом мають діаметр не менше 6 мм.
  • Еволюція – швидка зміна в раніше існуючму  невусі.

Меланоми можуть з’являтися на будь-якій частині шкіри, але у чоловіків вони найбільш поширені на торсі і у жінок на ногах.

Як діагностується меланома in situ?

Якщо Вас турбують зміни в родимці або новій  пігментній  області, що з’явилася на Вашій шкірі, Ви повинні якнайшвидше побачити свого лікаря. Симптоми  перераховані вище, іноді можна знайти в абсолютно безпечних станах, і Ваш лікар може заспокоїти Вас. Однак якщо у Вас все ще є сумніви, Ваш лікар направить Вас до дерматолога-консультанту, який вивчить цю область і прийме рішення про необхідність її видалення.

Якщо родимку необхідно досліджувати під мікроскопом, вся підозріла область буде видалена під місцевим наркозом (процедура, відома як висічення) і відправлена ​​в лабораторію для дослідження. Якщо область дуже велика, щоб легко віддалятися, буде взятий її зразок (попередня біопсія). Якщо виявлена ​​меланома, в звіті про патології буде представлена ​​інформація, яка допоможе спланувати наступний крок лікування.

Чи можна вилікувати меланому in situ?

Так, перспективи меланоми in situ чудові. Вона дуже рідко повертається, якщо повністю видаляється. Крім того, оскільки вона була «in situ», у неї не було можливості поширюватися в інших місцях тіла.

Як слід лікувати меланому in situ?

Лікування меланоми in situ є хірургічним. Людям, у яких було видалена меланома in situ, може знадобитися інша операція, щоб посікти ширший край і зменшити ймовірність повернення меланоми на вихідному місці. Під час операції деякі здорові ділянки шкіри будуть видалені, щоб абсолютно переконатися, що вся меланома була видалена. Іноді потрібний шкірний трансплантат.

Мені потрібен наступний візит?

Британська асоціація дерматологів та інші організації охорони здоров’я, заявляють, що після досягнення адекватного стану люди, у яких була меланома in situ, зазвичай не потребують подальших відвідин  фахівця. Це пов’язано з тим, що меланоми in situ навряд чи повернуться, як тільки область буде видалена. Оскільки меланома in situ має відмінну перспективу, Вас зазвичай знову можна побачити в клініці, щоб обговорити результат, а потім виписати.

Самостійний догляд

Як тільки Ваша меланома вилікується, Ви повинні швидше повернутися до нормального способу життя. Ви також повинні прийняти кілька розумних запобіжних заходів, описаних нижче, щоб запобігти отриманню нової.

  • Ви повинні обстежувати всі області своєї шкіри один раз в місяць на предмет родимок, які ростуть або змінюються. Якщо у Вас є будь-які проблеми, негайно зверніться до сімейного лікаря.
  • Ви також повинні захистити себе від занадто великої кількості сонця. Це означає, що Вам потрібно уникати прийняття сонячних ванн, засмаги і солярію. Ви можете зробити це, прикривши себе одягом і використовуючи креми для захисту від сонця, особливо якщо перебуваєте на відпочинку в жаркій країні.
  • Не використовуйте шезлонги або солярій, навіть якщо Ви легко загораете. Поділіться  порадами захисту від сонця та іншою інформацією з Вашими родичами, так як вони також можуть мати підвищений ризик розвитку отримання меланоми. Зокрема, захистіть своїх дітей від сонця, оскільки вплив в дитинстві особливо шкідливий.
  • Наявність меланоми має деякі практичні недоліки. Може бути важко оформити страхування життя або здоров’я, особливо протягом перших п’яти років після Вашого діагнозу. Однак деякі страхові компанії будуть лояльними, якщо їм буде підтверджено, що у Вас була меланома in situ, що вона не є інвазивною і повністю вирізана.

Кращі поради щодо захисту від сонця:

  • Захистіть свою шкіру одягом, надягайте капелюха, який  захищає Ваше обличчя, шию і вуха, і  сонцезахисні  окуляри від ультрафіолетового випромінювання. УФ-захисний одяг легко доступний  в магазинах або в Інтернеті.
  • Проведіть час між 11:00 і 15:00, коли сонячно, в тіні. Підіть з сонця, перш ніж Ваша шкіра зможе почервоніти або згоріти. Не допускайте знаходження немовлят і маленьких дітей під прямими сонячними променями.
  • При виборі сонцезахисного крему зверніть увагу на високий захист SPF (поточні рекомендації SPR 50 або 50 +) для захисту від UVB, логотип UVA і / або 4 або 5 UVA зірок для захисту від UVA. Нанесіть велику кількість сонцезахисного крему за 15-30 хвилин до виходу на сонце, і повторно наносите його кожні дві години і відразу після купання і витирання рушником.
  • Сонцезахисні ширми не є альтернативою одгу і і тіні, вони забезпечують додатковий захист. Ніякий сонцезахисний крем не забезпечить 100% захисту

Британська асоціація дерматологів рекомендує Вам повідомити лікаря про будь-які зміни на родимці або ділянці шкіри. Якщо Ваш лікар стурбований Вашою шкірою, Вам порадять звернутися до дерматолога-консультанту – фахівця з діагностики раку шкіри.

Рекомендації по вітаміну D

Факти, що стосуються впливу рівня вітаміну D, впливу сонячного світла і споживання вітаміну D на здоров’я, залишаються непереконливими. Уникаючи  впливу сонячного світла, якщо Ви страждаєте від легкої сприйнятливості або скорочуєте ризик виникнення меланоми та інших раків шкіри, Ви можете відчути дефіцит вітаміну D.

Особи, які повністю уникають  впливу сонця, повинні розглянути можливість вимірювання рівня вітаміну D. Якщо рівень зменшений або недостатній, вони, можливо, побажають розглянути можливість прийому додаткового вітаміну D3, 10-25 мікрограмів на день і збільшення споживання продуктів з високим вмістом вітаміну D, таких як жирна риба, яйця, м’ясо  і злаки. Добавки вітаміну D3 широкодоступні в магазинах здорового харчування.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line