Лікування меланоми ПЕРШОЇ СТАДІЇ – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

У цій статті міститься інформація про меланому I стадії. Зокрема, вона розповідає Вам, що таке меланома I стадії, які бувають  дослідження / лікування і де можна отримати більш детальну інформацію. Вона була підготовлена ​​у відповідь на деякі з питань, про які часто запитують люди з меланомою.

Що таке меланома?

Меланома – це тип раку шкіри, який виникає з пігментних клітин (меланоцитів) в шкірі. При раку шкіри меланоми меланоцити стають злоякісними і надмірно розмножуються. Однією з найбільш важливих причин розвитку меланоми є вплив занадто великої кількості ультрафіолетового світла на сонці. Використання штучних джерел ультрафіолетового світла, таких як солярії, також збільшує ризик отримання меланоми.

Меланоцити утворюють коричневий / чорний пігмент (відомий як меланін), і часто перша ознака розвитку меланоми – це попередня родимка, що змінюється за кольором або розвиток нової  ділянки коричневого / чорного кольору. Найчастіше відбувається потемніння в кольорі, але іноді відбувається втрата пігментації з блідими або червоними областями. Ця меланома на шкірі відома як первинна меланома.

Меланома вважається найбільш серйозним типом раку шкіри, тому що вона розвиває метастази від шкіри до інших частин тіла більше, ніж інші види раку шкіри. Якщо меланома поширилася на інші частини тіла, ці ділянки відомі як вторинна меланома (вторинні метастази).

Діагностика та початкове лікування

Хоча діагноз меланоми може бути серйозним, більшість меланом діагностуються на ранній стадії і тому не викликають ніяких подальших проблем. Якщо меланома не діагностована на ранніх стадіях, тоді існує більш високий ризик поширення меланоми, що може знизити тривалість життя.

Первичне лікування меланоми полягає в вирізанні (висіченні) всіх клітин меланоми. Коли ураження спочатку видаляється, ми не знаємо точно, чи є воно меланомю чи ні, і якщо це меланома, наскільки вона глибока, тому видалення зазвичай виконується з полями (область нормальної шкіри навколо підозрюваної меланоми). Зразок шкіри відправляється в лабораторію. В лабораторії дивляться, чи є це меланомою і наскільки вона глибока. Це єдиний спосіб діагностики меланоми.

Що таке меланома 1 стадії?

Лікарі використовують ступінчасту систему оцінки для меланоми, щоб вказати як результат, так і найкраще лікування.

Стадія 1 – найраніша меланома, а стадія 4 -найбільшпоширена. Система постановки стадій враховує, чи було якесь поширення меланоми зі шкіри в інші частини тіла. Меланоми 1 і 2 стадії присутні тільки в шкірі і не поширюються в інших органах. Меланоми 3-й і 4-й стадії – це ті, які поширилися на інші частини тіла.

Патолог буде дивитися під мікроскопом, щоб виміряти деякі особливості меланоми. До них відносяться товщина меланоми (так звана товщина по Бреслоу, названа так після того, як доктор Бреслоу описав її), яка показує, як глибоко клітини меланоми проросли (або вторглися) в шари шкіри. Патолог також помітить інші особливості під мікроскопом.

Ці результати потім узагальнюються в звіті про патологію (гістології). Це використовується як частина процесу постановки діагнозу, і відповідно до цієї системою Вам буде поставлений діагноз меланоми I стадії. 1-я стадія вважається тонкою меланомою. Ви можете обговорити це більш детально зі своїм лікарем або медичною командою, яка піклується про Вас, якщо Ви хочете дізнатися більше.

Що буде далі?

Ваш лікар або група експертів (включаючи дерматологів, хірургів, патологів, лікаря, що спеціалізується на лікуванні раку і медичних сестер) зустрінеться, щоб обговорити кращі варіанти лікування для Вас.

Як лікувати меланому I стадії?

Видалення меланоми зі шкіри хірургічним шляхом дає найкращі шанси на повне одужання, і це лікування, як правило, успішне при меланомі I стадії. Більшості пацієнтів не потрібна ні променева терапія, ні хіміотерапія.

Після того, як меланома була спочатку видалена для гістологічного діагнозу, Вам можуть також запропонувати другу хірургічну процедуру для видалення більшої кількості шкіри навколо і під меланомальним рубцем. Ця друга процедура зазвичай видаляє ще або більше см краю шкіри навколо першої ділянки рубця. Вона називається широким локальним видаленням і зазвичай проводиться під місцевою анестезією . Ваш лікар обговорить з Вами, скільки шкіри потрібно буде видалити, оскільки рекомендована межа залежить від товщини меланоми. Мета цієї подальшої операції – спробувати переконатися, що в сусідній шкірі не залишилося ракових клітин.

Які рубці можна очікувати після широкого локального видалення?

Тип рубця (ів) буде залежати від місця розташування і типу необхідної хірургічної техніки. Широке локальне видалення може призвести до утворення рубця (шраму), схожого за формою, але більшого за розміром, ніж той, який був залишений шляхом вирізання вихідної меланоми. Деякі рубці (шрами) можуть бути більш складними за формою, тому що потрібно «клапоть» або шкірний трансплантат.

Який ризик повторення меланоми I-й стадії?

Діагноз меланоми I стадії означає, що він був поставлений рано, і більшість пацієнтів не мають повторного повторення їх меланоми після лікування. Якщо Ви хочете більш точно дізнатися про прогнози Вашої меланоми, зверніться до свого дерматолога і / або онколога.

Чому необхідно стежити за станом після лікування?

Пацієнтів регулярно спостерігають в амбулаторних клініках після завершення широкого локального видалення з трьох причин:

  • Щоб перевірити, що меланома не повернулася або вісь  не поширилася.
  • Для виявлення нових меланом або інших раків шкіри.
  • Для надання підтримки, інформації та навчання.

Як часто і як довго необхідно стежити?

Наступний план повинен бути узгоджений між Вами і Вашим дерматологом і / або онкологом / хірургом, який зробив широке локальне видалення. Ви, швидше за все, будете бачити свого лікаря кожні 3 місяці, від 1 до 3 років. Немає нічого незвичайного в Вашому подальшому спілкуванні з різними лікарями, які беруть участь у Вашому лікуванні.

Як буде проявлятися рецидив меланоми або нова меланома?

Ваш лікар захоче оглянути ділянку рубця (шраму) меланоми, а також перевірити лімфатичні вузли. Вони також попросять оглянути / вивчити всю Вашу шкіру, щоб переконатися, що немає ніяких ознак будь-яких нових меланом. Можна зробити знімки, щоб допомогти порівняти те, як виглядають Ваші родимки, як вони виглядали раніше, і будуть збережені в Ваших нотатках, якщо Ви погодитеся. Якщо підозрюється нова або рецидивуюча меланома, то, як і раніше, вона, швидше за все, буде видалена хірургічним шляхом.

Що становить найбільший ризик розвитку нової меланоми?

Одним з найбільших факторів ризику є сильна спадкова історія меланоми (3 або більше членів сім’ї). Нижче наведені також фактори ризику:

  • Світла шкіра, яка легко згорає на сонці, веснянки і / або руде волосся.
  • Наявність сонячних опіків, особливо сонячних опіків, що викликали бульбашки, що виникають в дитинстві.
  • «Більш слабка» сімейна історія меланоми, тобто були вражені тільки 1 або 2 інших члена сім’ї.
  • Велика кількість родимок або родимок, які є великими і несиметричними за кольором і формою ( «атипові» родимки).
  • Наявність дуже великої темної родимки (гігантський вроджений невус)
  • Вже є меланома.
  • Ослаблена імунна система (наприклад, через лікування імунодепресантами).

Самостійний догляд

Як правило, Ваш лікар буде обговорювати з Вами після лікування наступне:

Ви можете оглянути свою шкіру

У більшості пацієнтів не розвиваються подальші меланоми; однак у деяких бувають, і у них також можуть розвиватися інші форми раку шкіри. Кращий спосіб виявити рак шкіри – щомісяця перевіряти всю шкіру. По суті, Ви шукаєте зміни розміру, форми або кольору будь-яких родимок, нові родимки, «бридке каченя», яка відрізняється від інших.

Зменшити ризик розвитку подальших меланом

Кращий спосіб знизити ризик – це не дозволити Вашій шкірі згоріти на сонці. Вам не потрібно ховатися від сонячних днів, але Вам потрібно бути обережним, щоб не почервоніти, це саме можна сказати також до всіх дітей, які у Вас є, оскільки вони можуть мати схожий тип шкіри.

Кращі поради щодо захисту від сонця:

  • Захистіть свою шкіру одягом, надягайте капелюха, який  захищає Ваше обличчя, шию і вуха, і  сонцезахисні  окуляри від ультрафіолетового випромінювання. УФ-захисний одяг легко доступний  в магазинах або в Інтернеті.
  • Проведіть час між 11:00 і 15:00, коли сонячно, в тіні. Підіть з сонця, перш ніж Ваша шкіра зможе почервоніти або згоріти. Не допускайте знаходження немовлят і маленьких дітей під прямими сонячними променями.
  • При виборі сонцезахисного крему зверніть увагу на високий захист SPF (поточні рекомендації SPR 50 або 50 +) для захисту від UVB, логотип UVA і / або 4 або 5 UVA зірок для захисту від UVA. Нанесіть велику кількість сонцезахисного крему за 15-30 хвилин до виходу на сонце, і повторно наносите його кожні дві години і відразу після купання і витирання рушником.
  • Сонцезахисні ширми не є альтернативою одгу і і тіні, вони забезпечують додатковий захист. Ніякий сонцезахисний крем не забезпечить 100% захисту

Британська асоціація дерматологів рекомендує Вам повідомити лікаря про будь-які зміни на родимці або ділянці шкіри. Якщо Ваш лікар стурбований Вашою шкірою, Вам порадять звернутися до дерматолога-консультанту – фахівця з діагностики раку шкіри.

Рекомендації по вітаміну D

Факти, що стосуються впливу рівня вітаміну D, впливу сонячного світла і споживання вітаміну D на здоров’я, залишаються непереконливими. Уникаючи  впливу сонячного світла, якщо Ви страждаєте від легкої сприйнятливості або скорочуєте ризик виникнення меланоми та інших раків шкіри, Ви можете відчути дефіцит вітаміну D.

Особи, які повністю уникають  впливу сонця, повинні розглянути можливість вимірювання рівня вітаміну D. Якщо рівень зменшений або недостатній, вони, можливо, побажають розглянути можливість прийому додаткового вітаміну D3, 10-25 мікрограмів на день і збільшення споживання продуктів з високим вмістом вітаміну D, таких як жирна риба, яйця, м’ясо  і злаки. Добавки вітаміну D3 широкодоступні в магазинах здорового харчування.

Наявність меланоми може вплинути на майбутні заявки на страхування життя або медичного страхування, особливо протягом перших п’яти років після постановки діагнозу. Якщо у Вас є особливі побоювання з цього приводу, Ви повинні шукати фінансові консультації.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

 

 

Консультация
On-line