Лікування меланоцитарного невусу – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам краще розібратися в меланоцитарних невусах (пігментних родимках). Вона розповість Вам, що вони собою являють, що їх викликає, що з ними можна зробити, і де Ви можете дізнатися більше про них.

Що таке меланоцитарні невуси?

Меланоцитарні невуси це пігментні родимки. Слово «меланоцитарний» означає, що вони складаються з клітин (меланоцитів), які виробляють темний пігмент (меланін), який надає шкірі свій колір. Меланоцити згруповані разом в формі невуса. Цей тип родимок різниться за кольором в різних тонах шкіри, і їх легше побачити на рожевій шкірі.

Деякі родимки присутні при народженні або з’являються протягом перших двох років життя, вони називаються вродженими меланоцитарними невусами. Більшість з них розвиваються в дитинстві і ранньому юнацькому віці і, отже, називаються набутими меланоцитарними невусами. Кількість родимок збільшується до 30-40 років. Після цього кількість невусів зменшується. Нові родимки, що з’являються в дорослому житті, повинні контролюватися і перевірятися, якщо вони ростуть або змінюються. Родимки можна знайти де завгодно на шкірі, в тому числі на руках і ногах, геніталіях, очах і голові.

Що викликає меланоцитарний невус?

У деяких сім’ях спостерігається тенденція до множинних меланоцитарних невусів.

Засмага або надмірне перебування на сонці сприяють формуванню нових родимок, а люди зі світлою шкірою більш схильні до ризику.

Які симптоми меланоцитарних невусів?

Зазвичай таких симптомів немає. Підняті родимки можуть чіплятися за речі. Родимки можуть стати болючими після травми.

Як виглядають меланоцитарні невуси?

Ті, які присутні при народженні (вроджені меланоцитарні невуси), можуть бути невеликими (менше 1,5 см в діаметрі), середніми (1,5-20 см) і великими або гігантськими (більше 20 см в діаметрі). Безліч гігантських вроджених невусів мають більший ризик розвитку меланоми.

Існує три основних типи придбаних меланоцитарних невусів:

  • Вузлові меланоцитарні невуси плоскі, і зазвичай округлі. Їх колір зазвичай рівний і варіюється від середньо- до темно-коричневого.
  • Складні меланоцитарні невуси представляють собою підняті коричневі папули, більшість з яких мають волосся. Деякі мають злегка бородавчасту поверхню.
  • Внутрідермальний меланоцитарний невус – підняті, часто покриті волоссям, папули, схожі на складні невуси, але більш бліді (часто забарвлені в колір шкіри).

У дитинстві більшість родимок мають вузловий тип (плоский і зазвичай круглий). Пізніше в житті деякі стають піднятими і більш волосистими, а родимки на обличчі часто стають блідими з плином часу.

Існує кілька інших, менш поширених типів родимки. До них відносяться:

  • Блакитний невус – нешкідлива родимка синього кольору.
  • Галоневус – невус, оточений блідим кільцем (в порівнянні з шкірою), який може поступово пройти сам по собі.
  • Диспластичні або атипові невуси – вони, як правило, множинні, з неправильною пігментацією і формою, і з’являються в деяких сім’ях. Вони мають велику тенденцію, ніж більшість родимок, до переродження в меланому, яка є раком шкіри.

Як діагностувати меланоцитарні невуси?

Більшість родимок можна легко діагностувати за їх зовнішнім виглядом. Дерматолог може використовувати інструмент, званий дерматоскоп, для ретельного вивчення родимки. Цей пристрій збільшує родимку (до 20 разів) і допомагає більш детально вивчити її. Це безболісна процедура. Якщо є будь-яка невпевненність з приводу діагнозу, Ваш лікар організує видалення родимки і перевірку в лабораторії. Іноді може бути важко відрізнити родимку від себорейного кератозу (безпечна темна бородавчаста бляшка, яка буває в літніх людей), особливо якщо він запалений або травмований.

Який ризик раку шкіри меланоми з меланоцитарним невусом?

Існує певний ризик розвитку меланоми при окремих невусах. Проте, існує сильний зв’язок між надмірним або повторюваним впливом сонця і розвитком меланоми при нормальній шкірі.

Чи можна вилікувати меланоцитарні невуси?

Так. При необхідності їх можна видалити хірургічним шляхом, але більшість з них найкраще залишити в спокої. Існує ризик розвитку рубця або може знадобитися трансплантат для видалення великих ділянок. Не рекомендується видаляти родимку за допомогою лазера, так як неможливо отримати зразок для гістології.

Як можна лікувати меланоцитарні невуси?

Існують три основні причини видалення родимок:

  • Якщо є сумніви щодо діагнозу, то родимку необхідно вирізати і досліджувати під мікроскопом.
  • Якщо родимка регулярно травмується.
  • Косметичні причини.

Самостійний догляд
Якщо у Вас велика кількість родимок

Шкіру потрібно досліджувати щомісяця, якщо є родимки, які ростуть, або змінюються:

  • в розмірі (збільшується),
  • в формі (стаючи асиметричним з нерегулярним рваним краєм),
  • в кольорі (нерівномірний колір з різними відтінками чорного, коричневого або рожевого).

Крім того, якщо вона має тенденцію до кровотечі, сочиться або покривається кіркою, або якщо родимка сильно відрізняється від інших родимок на шкірі.

Ви повинні якомога швидше відвідати свого лікаря.

Попросіть члена сім’ї або друга оглянути Вашу спину, корисно буде і сфотографувати для відстеження будь-яких змін в родимках.

Захистіть себе і дітей від занадто великої кількості сонячних променів. Наприклад, будьте обережні, щоб не засмагати і не згоряти, прикривайте себе і використовуйте сонцезахисні креми SPF 50 або вище. Не використовуйте солярії.

Кращі поради щодо захисту від сонця:

  • Захистіть свою шкіру одягом, надягайте капелюха, який  захищає Ваше обличчя, шию і вуха, і  сонцезахисні  окуляри від ультрафіолетового випромінювання. УФ-захисний одяг легко доступний  в магазинах або в Інтернеті.
  • Проведіть час між 11:00 і 15:00, коли сонячно, в тіні. Підіть з сонця, перш ніж Ваша шкіра зможе почервоніти або згоріти. Не допускайте знаходження немовлят і маленьких дітей під прямими сонячними променями.
  • При виборі сонцезахисного крему зверніть увагу на високий захист SPF (поточні рекомендації SPR 50 або 50 +) для захисту від UVB, логотип UVA і / або 4 або 5 UVA зірок для захисту від UVA. Нанесіть велику кількість сонцезахисного крему за 15-30 хвилин до виходу на сонце, і повторно наносите його кожні дві години і відразу після купання і витирання рушником.
  • Сонцезахисні ширми не є альтернативою одгу і і тіні, вони забезпечують додатковий захист. Ніякий сонцезахисний крем не забезпечить 100% захисту

Британська асоціація дерматологів рекомендує Вам повідомити лікаря про будь-які зміни на родимці або ділянці шкіри. Якщо Ваш лікар стурбований Вашою шкірою, Вам порадять звернутися до дерматолога-консультанту – фахівця з діагностики раку шкіри.

Рекомендації по вітаміну D

Факти, що стосуються впливу рівня вітаміну D, впливу сонячного світла і споживання вітаміну D на здоров’я, залишаються непереконливими. Уникаючи  впливу сонячного світла, якщо Ви страждаєте від легкої сприйнятливості або скорочуєте ризик виникнення меланоми та інших раків шкіри, Ви можете відчути дефіцит вітаміну D.

Особи, які повністю уникають  впливу сонця, повинні розглянути можливість вимірювання рівня вітаміну D. Якщо рівень зменшений або недостатній, вони, можливо, побажають розглянути можливість прийому додаткового вітаміну D3, 10-25 мікрограмів на день і збільшення споживання продуктів з високим вмістом вітаміну D, таких як жирна риба, яйця, м’ясо  і злаки. Добавки вітаміну D3 широкодоступні в магазинах здорового харчування.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line