Лікування Шкірного васкуліту – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про васкуліт шкіри. Вона розповість Вам, що це таке, що його викликає, що можна зробити з цього приводу і де отримати додаткову інформацію про цей стан.

Що таке шкірний васкуліт?

Васкуліт – це термін, що відноситься до запалення кровоносних судин; це можуть бути артерії, вени або і те, і інше, і можуть впливати на будь-яку частину тіла. Коли васкуліт впливає на малі або середні кровоносні судини в шкірі, він відомий як шкірний васкуліт. Іноді шкірний васкуліт може бути ознакою запалення, що відбувається в інших органах (системний васкуліт), і для повного діагнозу може знадобитися подальше дослідження.

Що викликає шкірний васкуліт?

Шкірний васкуліт може бути викликаний інфекцією, ліками, аутоімунними захворюваннями, злоякісними новоутвореннями (рак) або захворюваннями крові. Приблизно в половині випадків ніякої причини не виявляється. Тригери можуть викликати посилення активності імунної системи (системи захисту організму), зі збільшенням виробництва запальних медіаторів, які викликають пошкодження стінок кровоносних судин. Рідина також може витікати з кровоносних судин в навколишні тканини, що може призвести до набряку, особливо нижніх кінцівок.

Інфекції:

Васкуліт може виникати через 7-10 днів після вірусного або бактеріального захворювання.

Аутоімунні стани:

Васкуліт може виникати у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями (коли імунна система реагує на власні тканини пацієнтів), такі як ревматоїдний артрит, вовчак і запальні захворювання кишечника.

Лікарські засоби:

Більше 100 препаратів можуть бути пов’язані з обумовленим лікарськими засобами васкулитом. До них відносяться антибіотики, протисудомні засоби, діуретики і нестероїдні протизапальні засоби.

Будь-який новий препарат з тих, які ви приймали, буде першим аналізуватися при виникненні васкулітного висипу.

Злоякісні або гематологічні розлади:

Рак може бути пов’язаний з підвищенням густоти крові або розвитком антитіл, які можуть викликати пошкодження кровоносних судин. Аномалії червоних або білих кров’яних тілець (клітин крові) також можуть привести до васкуліту.

Чи є васкуліт спадковим?

Ні, васкуліт, як відомо, не є спадковим.

Які особливості шкірного васкуліту?

Найбільш поширеним типом шкірного васкуліту є шкірний малий судинний васкуліт. Зазвичай це проявляється як сліди на шкірі, колір яких не зникає при натисканні, або синці, деякі з яких можуть бути частково підняті. Ці мітки зазвичай невеликі, але можуть досягати від 1 мм до декількох сантиметрів. Зрідка з’являються пустули, бульбашки і пухирі, які гояться залишаючи більш темне забарвлення шкіри. Вони часто не викликають ніяких симптомів, але іноді можуть викликати біль, печіння і свербіж.

Найбільш часто вражаються щиколотки і нижні кінцівки, а також місця тиску і тертя на колінах, задньої і нижньої частини ніг. Точки тиску знаходяться поблизу суглобів і є специфічними чутливими областями на тілі.

Якщо порушені судини середнього розміру на шкірі, може спостерігатися зміна кольору шкіри, виразка або велике зростання.

Інші симптоми, про які слід знати, які можуть припускати участь інших органів, крім шкіри, включають:

  • Лихоманка
  • Нудота і блювання
  • Кров в сечі
  • Болі в суглобах і м’язах
  • М’язова слабкість
  • Поколювання або оніміння рук і / або ніг
  • Біль у грудній клітці
  • Задишка або кашель
  • Біль в животі
  • Кров в калі

Як діагностується шкірний васкуліт?

Діагноз може бути встановлений на основі зовнішнього вигляду шкіри.

1. Біопсія шкіри (зразок тканини) зазвичай підтверджує діагноз в класичних випадках, але це не завжди потрібно.
2. Аналізи крові часто проводяться для перевірки наявності інфекції, аутоімунних і запальних станів, а також порушень в крові.
3. Зразок сечі, перевірка артеріального тиску і аналіз крові корисні для виключення участі інших органів.
4. Дуже рідко сканування може знадобитися для перевірки на васкуліт в інших органах.

Як можна лікувати шкірний васкуліт?

Будь-які основні причини повинні бути розглянуті. Наприклад, слід припинити будь-які можливі медикаментозні реакції (але тільки після консультації лікаря) і лікувати інфекцію.

В іншому випадку початкові заходи лікування включають:

  • ноги в піднятому положенні
  • адекватний відпочинок
  • анальгетики
  • антигістамінні
  • нестероїдні протизапальні препарати (за винятком випадків, коли відбувається ураження нирок)
  • стероїдні креми та мазі, нанесені на шкіру

Якщо епізод васкуліту триває, протікає важко або призводить до виразки, можуть знадобитися пероральні препарати, такі як :

  • колхицин
  • дапсон
  • пероральнікортикостероїди

Для пацієнтів  з тяжкими або системними захворюваннями може знадобитися лікування іншими ліками, які пригнічують або модулюють зміни для адаптації імунної системи, включаючи імунотерапію.

Чи можна вилікувати шкірний васкуліт?

Перспектива хороша з повним відновленням в 90% випадків (за умови, що задіяна тільки шкіра). Висип може повторюватися через певні проміжки часу після першого епізоду. Навіть після успішного лікування області, порушені васкулитом, можуть стати більш пігментованими (коричневими або чорними) в порівнянні з неураженої шкірою. Це забарвлення зазвичай поступово зникає через кілька місяців.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line