Лікування Келоїдів – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти людям більше дізнатися про келоїди. Вона пояснює, що це таке, що їх викликає, що з ними можна зробити, і де можна знайти більше інформації про них.

Що таке келоїди?

Коли рана заживає, вона залишає рубець. Келоїд (також званий келоїдним рубцем, шрамом) – це назва, дана рубцю, який переростає і стає більше, ніж первісна рана.

Нерідко рубець стає злегка товстим і піднятим. Це називається гіпертрофічним рубцем. На відміну від гіпертрофічних рубців, келоїди:

  • Можуть розвиватися після дуже незначного пошкодження шкіри, такого як висипання, або іноді без будь-якої очевидної травми шкіри (спонтанні келоїди).
  • Поширюються за межі первісної області пошкодження шкіри.
  • Можуть бути постійними.

Що викликає келоїди?

Це не зовсім встановлено, але келоїди виникають, коли відбувається переробка колагену (структурного білка шкіри). У більшості людей розвиваються звичайні шкірні рубці, і тільки у деяких – келоїди. Келоїди не заразні. Існують деякі фактори ризику, які підвищують вірогідність розвитку у людини келоїдів.

Келоїдні рубці:

  • можуть вражати будь-кого, але вони більш поширені у людей з темною шкірою (особливо африканського, латиноамериканського або китайського походження)
    частіше зустрічаються після пошкодження шкіри на верхній частині грудної клітини, грудини, плечах, підборідді, шиї, нижніх кінцівках і мочках вуха (особливо після пірсингу вух)
  • частіше утворюються після опіків шрамів від вугрового висипу і рани, які заражаються або перебувають під впливом під час загоєння
  • можуть розвинутися з хірургічних рубців
  • частіше вражають людей, які раніше мали келоїд, якщо їх шкіра знову пошкоджена
  • найчастіше виникають між статевим дозріванням і 30-річним віком
  • можуть з’являтися або збільшуватися під час вагітності.

Келоїди спадкові?

Це не завжди характерно, але тенденція до розвитку келоїдів може спостерігатися в сім’ях. Дослідження показали, що 5-10% європейців з Келоїди мають позитивний сімейний анамнез (1-2 члена їх родини має келоїди).

Які симптоми келоїду?

У той час як келоїди ростуть, вони можуть викликати відчуття свербіння, поколювання і / або болю. Як тільки вони перестали рости, як правило, не буває дискомфорту. Якщо вони розташовані над суглобом або поруч з ним, вони можуть обмежувати рухливість.

Як виглядає келоїд?

Келоїди – збільшені, опуклі рубці, можуть бути рожевого, червоного, тілесного або більш темного, ніж навколишня шкіра, кольору. Вони зазвичай відчуваються твердими і однорідними. Вони блискучі і гладкі.

Келоїд може з’являтися через 3-4 тижні після шкірної рани, але може розвиватися рік або більше. Він може продовжувати рости місяцями або роками, розширюючись за межі початкового ушкодження шкіри. Множинні келоїди можуть розвиватися, особливо після акне або вітрянки, хоча у більшості людей з Келоїдами є тільки один або два келоїду на шкірі.

Як келоїди будуть діагностуватися?

Лікар зазвичай ставить діагноз «келоїд», просто дивлячись на шкіру, тому ніяких тестів не потрібно. Якщо діагноз неясний, під місцевою анестезією може бути взята біопсія шкіри (процедура, при якій зразок тканини шкіри з однієї з ділянок видаляється під місцевим анестетиком, обробляється і досліджується під мікроскопом).

Чи можна видалити келоїд?

Хірургічне видалення / видалення або «вирізання» келоїду рідко буває успішним, так як це призводить до збільшення рани, і келоїди, ймовірно, будуть рости в ній. Якщо він вирізається, ризик повторного зростання може бути зменшений шляхом компресійних пов’язок або ін’єкцій стероїдів відповідно до призначень.

Як можна лікувати келоїди?

На жаль, немає ніякого лікування для келоїдів. Іноді лікування може допомогти згладити їх і зменшити роздратування. В даний час немає доказів того, що будь-яка одна форма лікування краще, ніж інша, і келоїди часто з’являються в одному місці.

Варіанти лікування включають:

  • Ін’єкцію стероїду в келоїди, тобто внутріочагова  ін’єкція. Це найбільш поширене лікування. Ін’єкції можуть бути повторені, наприклад, щомісяця протягом 4-6 місяців. Стероїди можуть зробити шкіру тонкою, крихкою і блідою. До 50% келоїдів виростуть знову.
  • Застосування сильного стероїдного крему або стероїдної пов’язки. Вони вимагають рецепта.
  • Силіконові пов’язки або гель безпечні і можуть бути куплені у фармацевта без рецепта. При використанні протягом декількох місяців вони можуть зменшити товщину і зробити келоїд блідіше.
  • Іноді може допомогти компресія з бинтами або пристроями (такими як затискачі або шипи), особливо на мочці вуха і пошкодженнях на торсі.
  • Променева терапія може бути призначена після хірургічного видалення келоїдних рубців. Тим не менш, вона несе невеликий ризик розвитку раку шкіри в результаті впливу радіації, тому рідко використовується.
  • Можна спробувати кріотерапію самостійно або в поєднанні з іншими методами лікування. Це може привести до втрати пігменту шкіри.
  • Лазерна терапія може допомогти, особливо в поєднанні з ін’єкційними стероїдами.
  • Інші експериментальні методи лікування включають ін’єкції протиракових препаратів 5-фторурацилу (5-ФУ) або блеомицина. Вони не доступні в звичайному режимі, тільки в спеціальних медичних установах.

Самостійний догляд

Людям з факторами ризику (описаними вище) отримання келоїдів рекомендується уникати травм шкіри, таких як татуювання, пірсинг і непотрібні хірургічні процедури / косметична хірургія шкіри, особливо в зонах підвищеного ризику, таких як грудна клітка або мочки вуха. У разі висипань важлива оперативна та ефективна медикаментозна терапія для обмеження ризику рубцювання.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line