Лікування гіпергідрозу – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про гіпергідроз. Вона розповідає Вам, що це таке, що його викликає, що можна зробити з цього приводу і де Ви можете дізнатися про це більше.

Що таке гіпергідроз?

Гіпергідроз означає надмірне потовиділення. Він може бути локалізованим або зачіпати все тіло.

Потовиділення контролюється мозком, який посилає сигнали по нервах, званим «симпатичними нервами», до невеликих потових залоз на шкірі. Ці нерви є частиною «вегетативної нервової системи», яка контролює багато несвідомих  функцій організму.

Збільшення потовиділення є нормальною відповіддю на підвищення температури тіла і на емоції, такі як занепокоєння.

Засіб, який зменшує потовиділення, називається антиперспирантом. Він відрізняється від дезодоранту тим, що зменшує запах, зазвичай завдяки антибактеріальному ефекту. Ці два ефекти часто об’єднуються в одному продукті.

Що викликає гіпергідроз?

Локалізований симетричний гіпергідроз є найбільш поширеним типом гіпергідрозу, він проявляється на певних ділянках тіла, ці ділянки однакові (симетричні). Можуть бути пошкоджені долоні, підошви, пахова  область, шкіра обличчя і голови, або їх сукупність. Причина невідома. Стан зазвичай починається в дитинстві або підлітковому віці і може поліпшуватися з віком. Цей тип гіпергідрозу також називається фокальним або первинним гіпергідрозом.

Генералізований гіпергідроз (який розпвсюджується на все тіло) може бути викликаний деякими захворюваннями, включаючи інфекції, і гормональними станами, включаючи менопаузу, діабет і гіперфунцію щитовидної залози. Цей тип гіпергідрозу називається вторинним гіпергідрозом. Деякі ліки також можуть викликати надмірне потовиділення, включаючи флуоксетин (прозак) і подібні антидепресанти. Іноді причину виявити не вдається.

Захворювання або роздратування симпатичного нерва – рідкісна причина підвищеного потовиділення, як в цілому, так і в локалізованих областях (як правило, тільки з одного боку).

Занепокоєння може викликати або посилити прояв гіпергідрозу, але це не обов’язково означає, що людина надзвичайно тривожна або перебуває у стресовому стані. Іноді занепокоєння про саму пітливості може створити порочне коло, що погіршує стан.

Чи є гіпергідроз спадковим?

Гіпергідроз є особливістю деяких рідкісних успадкованих станів. Існує тенденція до того, що загальний локалізований симетричний тип зустрічається в сім’ях, і до третини страждаючих  можуть мати члена сім’ї з цим станом.

Які симптоми гіпергідрозу?

Видимий піт, вологий одяг і липке рукостискання можуть бентежить і заважати роботі і особистим відносинам. Деякі люди відзначають, що потіння рук викликає проблеми з письмом на папері, використанням клавішних інструментів, грою на музичних інструментах і спортом з ракеткою.

Гіпергідроз впливає на вирбляючі  воду ( «еккрінових») потові залози, а не на «апокринні» потові залози, які виробляють більш жирний тип поту, який викликає запах, особливо під пахвами. Тому неприємний запах не є прямим результатом гіпергідрозу; проте, якщо спітнілі ноги стають вологими всередині взуття, надмірний ріст нешкідливих бактерій шкіри може викликати неприємний запах.

Як його діагностувати?

Ваш лікар визначить, який саме вид гіпергідрозу у Вас є. Можуть знадобитися аналізи на інфекцію, діабет, гіперфункцію щитовидної залози або інші стани.

Чи можна вилікувати гіпергідроз?

Коли є основна причина, яка підлягає лікуванню, гіпергідроз можна вилікувати. Хірургічне лікування може допомогти деяким людям, але часто пов’язано з серйозними побічними ефектами, тому зазвичай не рекомендується. Зазвичай метою лікування є контроль за станом.

Як його можна лікувати?

Більшість людей, які страждають гіпергідрозом, будуть намагатися використовувати антиперспіранти. Якщо це не допомагає, і якщо потіння настільки сильне, що може перешкодити Вашій роботі або дозвіллю, Ви повинні звернутися за порадою до лікаря. Лікар оцінить, чи є основна причина, і може призначити лікування. При необхідності Ви можете звернутися до дерматолога.

Локалізований гіпергідроз
Хлорид алюмінію є звичайним активним інгредієнтом в доступних антиперспірантах. Сильніші препарати з хлоридом алюмінію можуть бути призначені для надмірного потовиділення і в основному використовуються в паховій області, але можуть використовуватися також на руках і ногах. Їх слід наносити тільки вночі, щоб підсушити шкіру.

Однак спільною проблемою є хвороблива почервоніла шкіра в місцях застосування. Цей стан можна зменшити, переконавшись перед нанесенням, що шкіра повністю суха, використовуючи крем з гідрокортизоном, використовуючи лікування рідше, а потім збільшуючи. В даний час з’явилися більш нові антиперспіранти з алюмінію, що містять алое вера і викликають менше роздратування.

Формалінові розчини зміцнюють шкіру і можуть блокувати протоки, що ведуть від потових залоз до поверхні шкіри. Вони підходять тільки для стоп і практично вже не використовуються в даний час.
Розчини антихолинергиченого репарату Глікопірролат зменшують потовиділення в локалізованих областях, таких як голова та лоб. Однак це рідко доступні засоби.

Іонтофорез – метод пропускання невеликого електричного струму через області шкіри, занурені в посуд з водою. Він використовується для пахв, долонь і стоп. Він був спочатку розроблений як спосіб введення Глікопірролату в шкіру. Це може бути ефективним, але може і викликати побічні ефекти.

Лікування повинно проводитися регулярно і триває 10-20 хвилин. Іонтофорез, як правило, викликає відчуття поколювання; якщо це викликає дискомфорт, тоді струм може бути зменшений. Устаткування для домашнього використання можна купити за кілька сотень фунтів. Деякі лікарні пропонують пройти курс лікування, щоб Ви могли зрозуміти, чи підходить він Вам.

Ботулінічний токсин (диспорт, ботокс та інші препарати), можна вводити в шкіру в дуже маленьких ретельно контрольованих дозах, щоб блокувати дію нервів, які активують потові залози. Ця процедура зазвичай працює дуже добре, досить широко доступна в приватних центрах. Ефект зазвичай триває 2-6 місяців, хоча у деяких пацієнтів протягом 12 місяців, і лікування можна повторити.

Ботулінічний токсин використовується тільки для пітливості пахв і інших невеликих зон, а не для великих областей шкіри. Шкіру можна знеболити знеболюючим кремом або ін’єкцією, але це часто не потрібно, так як шкіра пахв не надто чутлива.

Ботулінічний токсин зазвичай не використовується на долонях і ступнях, тому що він може викликати тимчасову слабкість м’язів рук і ніг і є болючим.

Ендоскопічна торакальна симпатектомія може розглядатися для лікування локалізованого гіпергідрозу, коли інші методи лікування не принесли результату. Це найбільш ефективно для важкого гіпергідрозу долонь і обличчя. Це велика операція, яка виконується під загальною анестезією і несуча ряд ризиків. До них відносяться пошкодження нервів і легень під час операції, а також ризики як і від будь-якої загальної анестезії. Крім того, у багатьох пацієнтів розвивається компенсаторне потовиділення на інших ділянках тіла. У частини пацієнтів цей стан тяжче, ніж вихідна проблема, і його дуже важко лікувати. Велике значення мають ретельний огляд та консультування пацієнтів до операції.
Інші хірургічні методи застосовуються тільки до шкіри пахв, особливо якщо мова йде тільки про невелику області. Вони включають видалення ділянки шкіри, що містить надактивні потові залози, або «соскабливание» потових залоз з клаптя шкіри або з нижньої сторони шкіри через невеликий отвір.

Генералізований (великий) гіпергідроз в великій мірі потребує лікування лосьйонами, ін’єкціями або хірургічним втручанням.

Деякі ліки, що приймаються у вигляді таблеток, можуть зменшити потовиділення.

Найбільш надійними є ті, які блокують хімічний сигнал між нервами і потовими залозами. Пропантелін – єдиний антихолинергічний препарат, ліцензований для гіпергідрозу; широко використовуються і інші антихолінергічні препарати (такі як оксибутинин і глікопірролат), хоча вони не ліцензовані. На жаль, антихолінергічні засоби іноді викликають побічні ефекти, включаючи сухість у роті, помутніння зору, спазми живота, запор і труднощі з відходженням сечі.

Вони можуть бути шкідливими для людей з глаукомою і деякими іншими станами. Спочатку вводиться невелика доза і поступово збільшується. Деякі люди отримують полегшення потовиділення, перш ніж виникають значні побічні ефекти, але для інших пацієнтів побічні ефекти починаються до того, як вони досягають дози, досить високою, щоб контролювати потовиділення.

Самостійний догляд

Якщо лікування неможливе або невдале, є ще кілька способів, якими Ви можете допомогти собі. Ви повинні намагатися уникати ситуацій, які, на Вашу думку, викликають потіння, наприклад, спекотні місця або поспіх. Алкоголь і пряні продукти також можуть викликати напад гіпергідрозу.

Абсорбуючі підкладки, такі як майки, можуть допомогти при гіпергідрозц тіла. Адгезивні абсорбуючі підкладки для одягу доступні в Інтернеті. Корисний одяг з натуральних волокон і шкіряне взуття. Протягом дня може знадобитися зміна одягу. Якщо Ваші ноги є основною проблемою, Вам може знадобитися змінити шкарпетки і взуття протягом дня. Ви повинні мати можливість звільнити ноги від взуття хоч на короткий час. У Вас повинно бути кілька пар денного взуття, щоб у кожної пари було кілька днів, щоб висохнути. Існує багато хороших, абсорбуючих устілок, які також допоможуть. Найкраще уникати продуктів з мила і замість цього використовувати пом’якшувальний засіб. Шкарпетки з іонами срібла і мідної ниткою також корисні для багатьох.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ. У цій статті згадуються «пом’якшувальні засоби» (зволожувачі). Коли пом’якшувальні продукти, які мають в складі парафін  контактують з перев’язочним матеріалом, одягом, постільною білизною або волоссям, існує небезпека, що відкритий вогонь або куріння сигарет можуть викликати пожежу. Для зниження ризику пожежі тим, хто використовує засоби для догляду за шкірою або волоссям, що містять парафін, рекомендується уникати відкритого полум’я, включаючи куріння сигарет і знаходження поруч з людьми, які курять або використовують відкритий вогонь. Також рекомендується регулярно прати одяг і постільну білизну, бажано щодня.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line