Лікування дерматиту КІСТЕЙ РУК – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам краще зрозуміти причини і лікування дерматиту кістей рук.

Що таке дерматит кістей рук?

Дерматит кістей рук називають також екземою рук. Цей стан поширений і може торкнутися кожної 20-ї людини. Він може початися в дитинстві як  схильність до екземи, але найбільш поширений серед дорослих працездатного віку. Дерматит кістей рук може бути нетривалою, легкої проблемою. Проте, у деяких людей він триває роками у важкій формі, що може мати великий вплив на повсякденне життя і обмежувати здатність людини працювати.

Кого, швидше за все, торкнеться дерматит кистей рук?

У людей, у яких в дитинстві була екзема (атопічна екзема) і у тих, хто працює в частому контакті з водою, існує високий ризик отримання дерматиту кістей рук.

Що викликає дерматит кістей рук?

У багатьох людей дерматит кістей рук виникає через пряме  пошкодження шкіри сильними хімічними речовинами або подразниками, особливо милом, миючим засобом і постійним контактом з водою. Цей стан називається дратівливим контактним дерматитом.

Контакт шкіри з алергенами, такими як духи, гума або шкіра, також може викликати дерматит у людей з алергією на ці речовини. Це називається алергічним контактним дерматитом.

У багатьох випадках, однак, причина дерматиту кистей рук невідома, і не має тригера. Також часто буває, що у кого-то є кілька причин дерматиту кистей рук, наприклад поєднання з контактним дерматитом.

Чи є дерматит спадковим?

Ні, цей стан не спадковий; однак тенденція до розвитку дерматиту кістей рук може протікати в сім’ях поряд з дитячою екземою, астмою і сінню лихоманкою.

Які симптоми ручного дерматиту?

Як і інші форми дерматиту, уражені ділянки шкіри відчуваються гарячими, болючими, грубими, лущаться і зудять. Там можуть бути зудячі  маленькі бульбашки або хворобливі тріщини.

Як виглядає дерматит кістей рук?

При дерматиті кістей рук шкіра запалюється, стає червоною і опухлою, з пошкодженої висушеної поверхнею. Там можуть бути потріскані ділянки, які сочатся кров’ю і зливаються один з одним. Іноді на долонях або боках пальців видно маленькі водянисті пухирці. Можуть бути порушені різні частини руки, такі як міжпальцеві складки, фаланги або центр долонь. Існує кілька різних форм дерматиту кістей рук, але вони зазвичай не вказують на причину, і картина з часом може змінюватися в однієї людини.

Дерматит кістей рук може інфікуватися бактеріями стафілококами або стрептококами. Це викликає посилення почервоніння, болючості, формування кірки, просочування рідини і поява гнійників.

Як діагностується дерматит кістей рук?

Діагностика дерматиту кістей рук проводиться шляхом ретельного вивчення шкіри. Вивчення шкіри ніг і інших областей тіла покаже, чи є це частиною більш поширеного процесу чи ні.

Проби з контактними алергенами важливі для з’ясування того, чи впливає алергічний контактний дерматит на загальний дерматит. Тести проводяться протягом декількох днів і в кінці повинні бути витлумачені експертом. Більшість дорослих тестується на 50 загальних алергенів. Якщо хтось також використовує незвичайні хімікати на роботі або під час хобі, їм можуть знадобитися додаткові тести.

Чи можуть інші скарги на шкіру виглядати як дерматит кістей рук?

Псоріаз рук може бути схожий на дерматит, особливо коли на долонях є товсті бляшки / плями. Стригучий лишай або грибкова інфекція також викликають сверблячі лущенні висипання. Зазвичай вони починаються на ногах або в паху, але можуть поширюватися на руки і нігті. Зразки шкіри з уражених областей можуть бути відправлені для аналізу грибка (мікологія), якщо це необхідно виключити.

Які професії часто викликають дерматит?

Серед професій з високою ймовірністю появи дерматиту кістей рук відзначають прибиральників, вихователів, людей, які піклуються про маленьких дітей, кухарів, перукарів, механіків, хірургів, стоматологів, медсестер, флористів, операторів машин, ароматерапевтів, косметологів і будівельників. Будь-яка робота, пов’язана з постійним контактом з водою або миттям рук більше 10 разів на день ( «мокра робота»), збільшує ймовірність виникнення дерматиту.

Чи можна вилікувати дерматит?

У більшості випадків лікування контролює стан, але не виліковує його. Отримання ефективного лікування на ранній стадії може запобігти його перехід в хронічну форму. У людей з алергічним контактним дерматитом уникнення алергену може допомогти або навіть очистити дерматит.

Як лікувати дерматит?

Зволожуючі засоби (пом’якшувальні засоби) є невід’ємною частиною лікування ручного дерматиту. Вони допомагають відновити пошкоджену зовнішню шкіру і блокувати вологу всередині шкіри, роблячи її м’якою і еластичною знову. Їх слід наносити повторно протягом дня і всякий раз, коли шкіра стає сухою.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ. У цій статті згадуються «пом’якшувальні засоби» (зволожувачі). Коли пом’якшувальні продукти, які мають в складі парафін  контактують з перев’язочним матеріалом, одягом, постільною білизною або волоссям, існує небезпека, що відкритий вогонь або куріння сигарет можуть викликати пожежу. Для зниження ризику пожежі тим, хто використовує засоби для догляду за шкірою або волоссям, що містять парафін, рекомендується уникати відкритого полум’я, включаючи куріння сигарет і знаходження поруч з людьми, які курять або використовують відкритий вогонь. Також рекомендується регулярно прати одяг і постільну білизну, бажано щодня.

Замінники мила дуже важливі, оскільки вони очищають шкіру без висушування і нанесення їй шкоди, як мило або рідке мило.

Стероїдні креми та мазі є найбільш поширеним призначенням лікування дерматиту кистей рук. Вони полегшують симптоми і заспокоюють запалену шкіру. Сильні стероїди зазвичай необхідні, оскільки м’які стероїди (1% гідрокортизону) не працюють на грубій шкірі. Вони застосовуються до двох разів на день. При використанні запропонованих Вашим лікарем або медсестрою місцевих стероїдів зазвичай не виникає проблем. Якщо вони використовуються надмірно, існує ризик стоншування шкіри, тому слід припинити застосування після того, як дерматит покращиться.

Антигістамінні таблетки не завжди корисні при дерматиті кістей рук.

Седативні антигістамінні засоби викликають сонливість і можуть допомогти Вам заснути.

Смоли перманганату калію можуть бути корисні при сильному дерматиті кістей рук з екзематизацією, щоб висушити бульбашки і запобігти бактеріальну інфекцію.

Місцеві інгібітори кальциневрину призначають у вигляді кремів і мазей для лікування дерматиту замість стероїдів. Хоча вони можуть працювати менш ефективно, ніж сильні стероїди, вони не несуть ніякого ризику стоншування шкіри. Вони можуть часто викликати печіння або свербіж після застосування.

Ультрафіолетова (УФ) терапія – це стаціонарне лікування дуже важкого дерматиту. Воно передбачає відвідування лікарні для лікування два або три рази на тиждень протягом приблизно шести тижнів.

Стероїдні таблетки можуть застосовуватися протягом декількох тижнів при сильнму спалаху дерматиту. Доза зазвичай знижується поступово протягом декількох тижнів. Тривале застосування не рекомендується через побічні ефекти.

Алітретіноін має в основі вітамін А і призначається фахівцями для лікування важкого хронічного дерматиту. Курс лікування зазвичай триває до 6 місяців. Його ні в якому разі не можна приймати під час вагітності.

Системні імунодепресанти – це потужні методи лікування, іноді призначаються фахівцями для лікування важкого дерматиту. Вони зазвичай призначаються людям, у яких була пересадка органів, і включають азатіоприн, циклоспорин і метотрексат. Люди, які беруть ці таблетки, повинні уважно стежити за станом і проводити регулярні аналізи крові.

Запобігання дерматиту кістей рук-самостійний догляд

Завжди користуйтеся захисними рукавичками на роботі і вдома при контакті з дратівливими хімікатами і водою. Надіньте бавовняні рукавички під нижню частину або виберіть бавовняні рукавички, якщо Вам потрібно працювати довше.

Найкращий вибір матеріалу для рукавичок (гума, ПВХ, нітрит і т.д.) буде залежати від того, які хімікати або алергени обробляються. Рукавички повинні бути чистими і сухими всередині і не порвані.

Якщо рукавички носити не можна, перед впливом подразників слід наносити захисний крем. Після впливу ретельно промийте руки за допомогою замінника мила, ретельно промийте, ретельно висушіть, потім звложте.

Ця стаття була переведена з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», адаптована на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

http://www.cosmetology.derma.dp.ua

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
Використовуйте при вивченні інформації про вашу проблему тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line