Фототерапія – Рекомендації Британської асоціації дерматологів (переклад і адаптація проф. Святенко)

Яка мета цієї статті?

Ця стаття була написана, щоб допомогти Вам більше дізнатися про фототерапії. Вона розповість Вам, що це таке, що передбачає, які потенційні побічні ефекти і де можна дізнатися про це більше.

Що таке фототерапія?

Термін «фототерапія» буквально означає використання світла для лікування захворювань. Як відомо, природне сонячне світло протягом тисяч років корисний при деяких ушкодженнях шкіри, а саме ультрафіолетова частина випромінювання, що створюється сонцем, яке використовується при фототерапії, зокрема ультрафіолетові А (UVA) і ультрафіолетові В (UVB) хвилі.

Типи фототерапії

Існує 3 основних типи фототерапії:

  • Широкосмуговий UVB, при якому стан шкіри обробляється повним спектром UVB.
  • Вузькосмуговий UVB, при якому тільки невелика частина спектра UVB використовується для лікування стану шкіри.
  • ПУВА-терапія (Псорален + UVA), також іноді званий фотохіміотерапії, в якому UVA-випромінювання поєднується з сенсибилизатором (хімічною речовиною, яка збільшує ефект UVA на шкірі), званим псораленом.

Вибір типу використовуваної фототерапії залежить від типу стану шкіри, попередніх реакцій на лікування серед інших чинників.

Як працює фототерапія?

Ультрафіолетове світло зменшує запалення шкіри і може допомогти при різних запальних захворюваннях шкіри. Однак, хоча вона може привести до очищення шкірних покривів, це, як правило, тимчасове поліпшення, а не ліки. ПУВА-терапія – більш ефективна форма лікування, тому зазвичай вона призначена для людей, які не реагують на UVB.

Які стани можна лікувати за допомогою фототерапії?

UVB використовується для лікування поширених станів шкіри, таких як псоріаз, атопічна екзема, різні форми дерматиту, поліморфна легка висип, генералізований свербіж, ліхеноїдний дерматит, шкірна Т-клітинна лімфома, вітіліго і інші менш поширені стану.

ПУВА-терапія зазвичай застосовується при хронічних псориатических бляшках і атопічний екземі, якщо лікування UVB не було ефективним. Нездатність адекватно реагувати на UVB не припускав відсутність реакції на ПУВА-терапію.

ПУВА-терапія краща для деяких станів, таких як грибоподібний мікоз, червоний висівкоподібний волосяний лишай, пустульозний псоріаз, екзема рук і стоп.

Що включає фототерапія?

Ультрафіолетове лікування зазвичай проводиться в амбулаторному відділенні лікарні в кабіні, що містить флуоресцентні лампи. Графік лікування варіює від 2 до 5 разів на тиждень, а середній курс включає від 15 до 30 процедур. Початкова доза визначається або шляхом з’ясування того, наскільки добре Ви засмагли при сонячному світлі, або шляхом використання пробної дози ультрафіолетового світла на ділянці Вашої шкіри.

Перші кілька сеансів лікування часто тривають менше однієї хвилини, а тривалість впливу ультрафіолетового світла буде поступово збільшуватися до декількох хвилин.

Кількість шкіри, підданої впливу ультрафіолетового світла, буде залежати в основному від ступеня Вашого стану; для більшості пацієнтів вся шкіра піддається впливу ультрафіолетового світла, за винятком очей (які будуть захищені окулярами) і чоловічих геніталій (які повинні бути покриті). Козирок або захист на обличчя можна використовувати, якщо на Ваш стан не поширюється на шкіру обличчя.

Рекомендується використовувати не більше 150-200 сеансів ПУВА-терапії протягом життя, щоб знизити ризик розвитку раку шкіри.

У деяких частинах Шотландії є домашня служба фототерапії UVB, яка включає використання цілих переносних фототерапевтичної установок для лікування відібраних і добре навчених пацієнтів вдома; моніторинг прогресу забезпечується дистанційно навченими медсестрами фототерапії.

ПУВА-терапія включає в себе додавання псоралена до впливу UVA на Вашу шкіру, який або приймається перорально у вигляді таблеток, або за 2 години до кожного сеансу лікування, або шляхом застосування розчину, лосьйону або гелю безпосередньо на шкіру (іноді в ванну – ванна ПУВА ). Ви повинні будете носити сонцезахисні окуляри, які допоможуть запобігти вплив природного ультрафіолетового світла на Ваші очі протягом 24 годин з моменту прийому таблеток псоралена. Деяким пацієнтам, які потребують лікування тільки на невеликих ділянках, можна лікувати, використовуючи тільки руку і ногу.

У цьому випадку руки і / або ноги насичуються водою, що містить псорален, а потім негайно піддаються впливу UVA. Слід уникати вагітності під час ПУВА-терапії.

 

Які причини можуть перешкодити провести фототерапию?

  • Якщо Ви не можете регулярно відвідувати лікування.
  • Якщо Ви не можете стояти без сторонньої допомоги до десяти хвилин.
  • Якщо стан Вашої шкіри погіршується від впливу природного сонячного світла.
  • Якщо у Вас пігментна ксеродерма або червоний вовчак.
  • Якщо у Вас був рак шкіри.
  • Якщо Ви приймаєте ліки, переважна Вашу імунну систему, наприклад, циклоспорин або метотрексат.
  • ПУВА-терапія не може бути використана, якщо у Вас важке захворювання печінки або нирок.
  • Якщо Ви приймаєте ліки, які роблять Вас більш чутливими до сонячного світла.
  • Якщо Ви досягли максимальної кількості легких процедур протягом усього життя.
  • Якщо Ви вагітні (тільки для ПУВА-терапії).
  • Чи потрібно мені уникати чогось під час лікування за допомогою фототерапії?
  • Ліки, які роблять Вас більш чутливими до ультрафіолетового випромінювання. Ви повинні проінформувати персонал фототерапії про будь-яких нових ліках, які були призначені або куплені, включаючи трав’яні препарати.
  • Додаткове сонце або використання соляріїв.
  • Надмірна кількість продуктів, таких як селера, морква, інжир, цитрусові, пастернак і петрушка; вони можуть зробити Вас більш чутливими до ультрафіолетового випромінювання.
  • Парфумована продукція.
  • Креми, мазі і лосьйони, крім зволожуючих кремів, якщо тільки вони не призначені персоналом фототерапії.
  • Короткі стрижки, так як вони можуть призвести до обпеченю раніше покритої шкіри.

Які потенційні побічні ефекти фототерапії?

Короткочасні побічні ефекти фототерапії включають:

  • Почервоніння і дискомфорт (сонячний опік).
  • Сухість і свербіж шкіри.
  • Фолікуліт – може виникнути запалення коренів волосся. Це не викликає дискомфорту і зазвичай не потребує лікування або переривання УФ-терапії.
  • Викликана сонячним світлом висип, звана полиморфной легкої висипом, може розвиватися при прийомі ультрафіолетового світла.
  • Холодні виразки – якщо Ви схильні до них, рекомендується покривати уражену область, при ультрафіолетовому опроміненні.
  • Інші висипання в області псоріазу.
  • Погіршення шкірного захворювання.

Потенційні довгострокові побічні ефекти фототерапії включають:

  • Передчасне старіння шкіри.
  • Рак шкіри (ризик розвитку раку шкіри пов’язаний з усім впливом ультрафіолетового випромінювання за все Ваше життя і іншими факторами, такими як легке згоряння на сонці, ризик вище при повторних курсах UVB і ПУВА-терапії).

Інші побічні ефекти: використання ПУВА-терапії з таблетками псоралена може викликати нудоту.


Ця стаття містить текст, перекладений з рекомендацій Британської асоціації дерматологів «Оглядова інформація для пацієнта», та адаптований на українську мову професором Святенко Т.В., м Дніпро, Україна.

Будьте здорові і привабливі!
Звертайтеся тільки до професіоналів.
При вивченні інформації про вашу проблему використовуйте тільки дані доказової медицини, такі, як наведено в цій статті.

Консультация
On-line