Діабетична стопа лікування

Причини виникнення синдрому діабетичної стопи

Синдром виникає як ускладнення цукрового діабету, при тривалому підвищенню рівня глюкози в крові. Високий рівень глюкози діє токсично на великі (макроангіопатія) і дрібні (мікроангіопатія) судини, нервову, кістково-м’язову тканину. Таким чином, при цукровому діабеті страждає багато органів і систем.

При тривалій дії підвищеного рівня цукру на нервові закінчення нижніх кінцівок виникає діабетична нейропатія. Нейропатія веде до зниження больової чутливості – при цьому невеликі пошкодження шкіри стоп не відчуваються пацієнтом і дуже повільно гояться. До того ж на ноги припадає велике навантаження при ходьбі, що заважає швидкому загоєнню.

Види діабетичної нейропатії:

  • нейропатична форма;
  • ішемічна форма;
  • змішана форма;

При нейропатичній формі переважає ураження нервової тканини, при ішемічній – порушення кровотоку. При змішаній формі – є прояви і нейропатичної і ішемічної форми.

Перш за все, пацієнтів турбує біль в стопах, яка може посилюватися в спокої і слабшати при русі. Характерні й інші прояви пошкодження нервової тканини – оніміння, печіння або охолодження стоп, парестезії (мурашки, поколювання). Глибокі ушкодження тканин, що розвиваються внаслідок погіршення кровопостачання  спричиняють виразки, інфекційні ураження.

Симптоми діабетичної стопи

Гиперкератоз – небезпечне захворювання, оскільки воно знижує рівень і швидкість регенерації тканин. Тканини шкіри сильно ороговілі і пошкоджені, що спричиняє дискомфорт і больові відчуття.

Вросший ніготь – внаслідок неправильного підстригання кути нігтя занурюються в тканини, викликаючи біль і нагноєння. При появі запалення необхідно звернутися до Подолога.

Потемніння нігтя – причиною може бути крововилив під нігтем, найчастіше внаслідок тиску тісного взуття. Крововилив не завжди, але все-таки може викликати нагноєння, якщо воно не розсмокталося самостійно. У цьому випадку варто припинити носіння взуття, яка привело до крововиливу. При нагноєнні – звернутися до хірурга.

Грибкове ураження нігтів – нігті стають товщі звичайних, колір їх змінюється, зникає прозорість. Потовщений ніготь може тиснути або на сусідній палець, або, внаслідок тиску взуття під ним самим, також може розвинутися нагноєння. Слід звернутися до дерматолога – він, за допомогою лабораторного дослідження підтвердить діагноз і призначить лікування.

Мозолі і натоптиші – в них також часто розвивається крововилив і нагноєння. Мозолі варто видаляти пемзою, при цьому, не розпарюючи в гарячій воді і не користуючись пластирами і засобами для їх розм’якшення. Взуття краще змінити і підібрати за допомогою ортопеда ортопедичні устілки.

Порізи шкіри при обрізанні нігтів – виникають через зниження больової чутливості, до того ж людям з надмірною вагою, або з низьким зором не завжди вдається правильно підстригти нігті. На місці порізу легко може утворитися виразка. Ранку необхідно промити протимікробним засобом і накласти стерильну пов’язку. Намагатися правильно стригти нігті – не зрізати під корінь, а залишати 1мм. При поганому зорі або надмірній вазі краще звернутися до Подолога.

Тріщини п’ят – утворюються найчастіше при ходьбі босоніж, або у взутті з відкритою п’ятою на тлі сухості шкіри. Тріщини легко нагноюються і можуть перетворитися в діабетичні виразки. Позбутися від сухості шкіри на п’ятах найкраще допомагають креми та мазі з вмістом сечовини. До того ж необхідно обробляти п’яти пемзою під час миття, намагатися завжди носити взуття із закритою задньою частиною. Якщо тріщини стали глибокими і почали кровоточити – слід звернутися до Подолога.

Грибок шкіри стопи – може привести до появи тріщин в поєднанні з сухістю і лущенням шкіри. Як і в разі грибкового ураження нігтів, слід звернутися до дерматолога.

Деформації стоп у вигляді збільшеної кістки великого пальця, молоткоподібних пальців (палець зігнутий в першому суглобі) – ведуть до утворення мозолів на виступаючих частинах. У цьому випадку необхідний підбір і носіння ортопедичного взуття, устілок та інших засобів, що усувають тиск на шкіру.

Профілактика діабетичної стопи

В основі профілактики «діабетичної стопи» лежить лікування цукрового діабету як основного захворювання. Найкраще, якщо рівень цукру буде наближатися до норми – не вище 6.5 ммоль / л, для цього необхідно суворо дотримуватися дієти і рекомендації лікаря з прийому ліків, самоконтроль рівня глюкози в крові. Також необхідно своєчасно відвідувати лікаря для контролю ефективності проведеного лікування і в разі потреби, перегляду і заміни препаратів.

Велику роль в профілактиці ускладнень цукрового діабету відіграє і підтримка здоров’я судин, яка досягається контролем над рівнем артеріального тиску – не вище 130/80 мм. рт. ст., рівень холестерину в крові – не вище 4.5 ммоль / л, повною відмовою від куріння.

Догляд за ногами при цукровому діабеті відрізняються від звичайних гігієнічних заходів у людей без цукрового діабету. При цукровому діабеті знижена чутливість стоп і будь-яке, навіть найдрібніше ушкодження, здатне привести до серйозних наслідків.

Виключити шкідливі звички – куріння, алкоголь, посилити контроль над надмірною вагою необхідно всім пацієнтом з цукровим діабетом.

Правильний догляд за ногами при цукровому діабеті

1. Звертатися до лікаря при виникненні навіть незначного запалення. Навіть невелике запалення може привести до серйозних наслідків.

2. Мити ноги необхідно щодня, витирати обережно, не розтираючи.

3. Кожен день оглядати ноги, щоб виявити порізи, подряпини, пухирі, тріщини та інші пошкодження, через які здатна проникнути інфекція. Підошви можна оглянути за допомогою дзеркала. У разі поганого зору краще попросити зробити це будь-кого з членів сім’ї.

4. Не можна піддавати ноги дії дуже низьких або дуже високих температур. Якщо ноги мерзнуть, краще надіти шкарпетки, не можна користуватися грілками. Воду у ванній необхідно спочатку перевірити рукою і переконатися, що вона не дуже гаряча.

5. Оглядати взуття щодня, для запобігання мозолів і інших пошкоджень, до яких можуть призвести сторонні предмети у взутті, м’ята устілка, порвана підкладка і т.п.

6. Шкарпетки або панчохи міняти кожен день, носити тільки відповідні за розміром, уникати тугих гумок і заштопаних шкарпеток.

7. Взуття має бути максимально зручним, добре сидіти на нозі, не можна купувати взуття, яке необхідно розношувати. При значній деформації стоп потрібне спеціально виготовлена ​​ортопедичне взуття. Вуличне взуття не можна одягати на босу ногу, сандалі чи босоніжки, у яких ремінець проходить між пальцями. Не можна ходити босоніж, особливо по гарячих поверхнях.

8. У разі нещасного випадку протипоказані йод, спирт, «марганцівка», «зеленка» – вони мають дубильні властивості. Краще обробити рани, порізи спеціальним засобом – хлоргексидин і накласти стерильну пов’язку.

9. Не можна травмувати шкіру ніг. Не можна користуватися препаратами і хімічними речовинами, які розм’якшують мозолі, видаляти мозолі бритвою, скальпелем та іншими ріжучими інструментами. Краще звернутися до Подолога.

10. Обрізати нігті тільки прямо, не закруглювати. Потовщені нігті не зрізати, а підпилювати. Якщо зір поганий, краще звернутися за допомогою до Подолога.

11. При сухості шкіри ніг необхідно щодня змащувати спеціально підібраним для вас кремом.

12. Відмовитися від куріння, куріння може підвищити ризик ампутації в 2.5 рази.

Яке взуття вибирати з діабетичною стопою?

Профілактичне ортопедичне взуття може знадобитися не всім пацієнтам з цукровим діабетом, а тим, у кого є різні деформації стоп. Правильно підібране взуття може в 2-3 рази знизити ризик виникнення синдрому діабетичної стопи.

1. Безшовність або мінімальну кількість швів.
2. Ширина взуття не повинна бути менше ширини стопи.
3. Обсяг повинен регулюватися за допомогою шнурків або «липучки».
4. Непохитна жорстка підошва з перекатом.
5. Матеріал верху і підкладки повинен бути еластичним.
6. У взутті повинен бути додатковий обсяг для можливості вкладення ортопедичної устілки.
7. Товста і м’яка устілка не менше 1 см завтовшки.
8. Якщо є деформації стопи – рекомендується звернутися за виготовленням індивідуальної пари устілок, термін служби яких становить 6-12 місяців.

При покупці і носінні взуття необхідно дотримуватися наступних правил:

1. Купувати взуття бажано в другій половині дня – до цього часу ноги набрякають і можна більш точно визначити розмір
2. Взуття краще купувати м’яке, широке, зручне, з натуральних матеріалів. Воно не повинно завдавати дискомфорт при першій примірці, стопа не повинна бути здавлена.
3. Якщо чутливість знижена, краще для примірки використовувати відбиток стопи (для цього ставлять ногу на лист щільного паперу або картону, обводять і вирізають відбиток). Таку устілку треба вставити в взуття – якщо вона зігнеться по краях, взуття буде тиснути і спричинить потертості або мозолі.
4. Правильно шнурувати взуття – паралельно, а не перехресно.
5. Ніколи не надягати взуття без шкарпеток.

Лікування діабетичної стопи

Якщо Вам поставили діагноз цукровий діабет догляд за ногами слід проводити в кабінеті лікаря-подолога, який надасть Вам кваліфіковану допомогу.

У нашому центрі працює кваліфікований лікар-подолог, звертайтеся! Запис за телефонами вказаними на сайті.

Консультация
On-line