Діабетична стопа лікування

Цукровий Діабет – «Епідемія» XXI століття.

З кожним роком все частіше зустрічаються випадки захворювання на цукровий діабет серед наших рідних, близьких і знайомих. За даними міжнародної федерації діабету (IDF), офіційно зареєстрованих людей з цукровим діабетом, у віці 20-79 років, більше 300млн. Якщо з самою хворобою «змиритися» ще якось можна, дієта, інсулін, цукрознижуючі препарати, то неминучі ускладнення хвороби ламають життя не тільки хворого, але і його сім’ї.

Цукровий діабет є основною причинного втрати зору, розвитку ниркової недостатності, але ураження стоп є окремою проблемою. Щороку в світі проводиться більше 1 млн ампутацій нижніх кінцівок у хворих на цукровий діабет, тобто кожні 30 сек., д есь проводиться ампутація стопи або кінцівки. Тому актуальність питання величезна і зростає з кожним роком, ця проблема відокремлена і має спеціальну назву «Синдром Діабетичної Стопи».
Однак, не вірно вважати, що ампутація це єдиний фінал, при ураженні кінцівок «діабетика». Адекватна профілактика і лікування може не тільки відстрочити або відмовитися від ампутації, а й попередити цю проблему в цілому.

Також помилкова думка, що в умовах браку коштів, ампутація єдиний економічно доцільний варіант. Витрати на ампутацію, реабілітацію, обслуговування даної категорії хворих лягає величезним тягарем не тільки на плечі хворого і його родини, а й на суспільство в цілому.

Боротьба з Синдром Діабетичної Стопи

Яким же чином проводиться боротьба з Синдром Діабетичної Стопи в світі і в нашій країні.Міжнародні  федерації діабету, міжнародні робочі групи і національні асоціації Синдромом Діабетичної Стопи, створили міжнародні стандарти лікування хворих з СДС. На практиці це виглядає в існуванні спеціальних кабінетів діабетичної стопи, де хворі на цукровий діабет можуть отримати кваліфіковану лікувально-діагностичну та профілактичну допомогу.

Саме профілактичні заходи можуть допомогти хворому на цукровий діабет попередити ускладнення Синдрома Діабетичної Стопи, головним профілактичним заходом є правильний догляд за стопами, а саме:

– кожен день мити ноги теплою водою з милом,  не парити, температуру води перевіряти рукою,

– після миття насухо витирати ноги рушником, особливо між пальцями.

– регулярно змащувати стопи зволожуючим кремом, що попередить утворення тріщин і сухості шкіри

– регулярно оглядайте стопи за допомогою дзеркала,

– вірно і своєчасно обробляйте нігті за допомогою пилки, і не використовуйте щипці або ножиці, які не остригають нігті коротко і не закругляйте кути нігтя,

– грубу шкіру підошви і «натоптиші» обробляйте пемзою або косметичної пилкою, забороняється зрізати мозолі або використовувати  хімічне видалення мозолів

– перед кожним взуванням перевіряйте внутрішню поверхню взуття, на наявність сторонніх тіл, тріщин, загинів устілок,

– заборонено ходити босоніж , бажано носити шкарпетки без швів  і закриті тапочки

– заборонено гріти ноги біля каміна,  батареї,

-носити правильно підібране взуття, відмовитися від каблуків і взуття з вузьким носом.

До профілактики також відноситься контроль рівня цукру крові, маси тіла, регулярне заняття спортом, відмова від куріння і алкоголю, вживання вітамінів А, В, Е, Д, масаж, фізіотерапія.

У разі появи ран, тріщин, саден, гематом, виразок, набряку, зміні кольору і температури кінцівки треба негайно звернутися до лікаря.
Що стосується нашого регіону, проблема діабетичної стопи стоїть досить гостро так як, принцип пацієнтів: «тягнути до останнього» призводить до  втрати часу коли ще можна щось виправити, замість того часто  вдаються до самолікування, використовуючи «народні методи».

Дуже характерний випадок стався зі мною під час роботи хірургом в одній з поліклінік міста, на прийом прийшла жінка зі скаргами на наявність рани правої стопи, що довго не заживала. На питання. Як давно вона хворіє і чим лікувалася, жінка сказала, що хворіє півроку, «Що я тільки не робила ?! Кого я тільки не питала ?! Що я тільки не прикладала !? І мед, капусту, печену цибулю, червону тканину, різні відвари, навіть кінський послід »

Крім того вік, і стан пацієнтів, можуть обмежувати активність і можливість відвідати лікаря з метою лікування або профілактики.

Вирішенням цього питання, є відвідування фахівцем, хворого на дому, і проведення лікувально-профілактичних заходів, які можуть реально допомогти зупинити розвиток Синдрому Діабетичної Стопи. Виконуються заходи первинної хірургічної обробки ран, використовуються сучасні перев’язувальні матеріали, VAC і компресійна терапія, підбір ортопедичних устілок для взуття і коректорів дефектів стоп, компресійних панчіх та ін.

Під первинною хірургічною обробкою ран розуміється хірургічне втручання з видаленням життєздатних і некротичних тканин, що не дозволяють гоїтися ранам, хворого навчають, як надалі доглядати за ранами, призначається сучасні перев’язувальні матеріали та системне лікування.

Чекаємо Вас!

Консультация
On-line